Citat:
Ursprungligen postat av
YP4XQ
Att sakta ner det som pågår är endast en förskjutning av problemet. Stänga gränserna helt samt deportera 400 000 ifrån bara Sverige kanske kan rädda Sverige. Att slå ut summan på Europa samtidigt som det väller in 400% fler än det deporteras... Nja. Och de som blir utvisade kan ju bara vända om och vandra tillbaka, eller ta färjan istället för bussen den här gången.
Krävs mycket mer strikta saker, eller så enkelt som att skära ner bidragsnivåerna a la Danmark. Pengar talar då det är tal om bosättare och välfärdsmigranter.
Nu rör inte frågan Sverige specifikt, utan hela EU. Även så, om nästan en halv miljon deporterades tillbaka skulle det skicka starka signaler. Saken har ganska stor politisk betydelse.
Det erbjuder en legitimt och oklanderligt sätt att bli av med massor av icke berättigade personer för att bereda plats för andra (möjligen) legitima sökande. Man snabbar upp processen och stramar samtidigt till de yttre gränserna. Men min misstro mot EU är stor, och antar att Sverige inte kommer ställa upp på planen, utan snarare se till att alla personer som andra länder vill deportera kommer hit.