Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-10-12, 08:51
  #73
Medlem
Som f d SUPO-chef borde han istället identifiera sig med Joseph
McCarty o se varje invällare från problemland o särskilt muzlimer
som terrorist och eller kommunister
2015-10-12, 09:27
  #74
Medlem
Tänk möjligheter. Säg att han fyllt Ikeas varulager i Älmhult med flyktingar, varenda hyllmeter har fullt lagersaldo.

Det kanske växer fram ett fullt fungerande samhälle redan där. Med en fungerande kollektivtrafik av gaffeltruckar som skeppar människor mellan hyllplanen. "-Den här gaffeltrucken passerar hylla B37,C39 och slutstation är Capio Vårdcentral/doftljusavdelningen."

Livlig kommers uppstår, betalning sker med muttrar och skruvar som blir den rådande valutan. Det uppstår miniatyr-demokrati, folk röstar om förbifart kundtjänst, eller om gång 9D ska ha fartkameror. Det etableras vänort med Globen etc etc
2015-10-12, 09:51
  #75
Medlem
MagisterBisters avatar
Herregud, att han inte skäms. Vad Churchill talade om var hur de skulle försvara sig mot en invasion:

"... we shall fight on the seas and oceans, we shall fight with growing confidence and growing strength in the air, we shall defend our Island, whatever the cost may be, we shall fight on the beaches, we shall fight on the landing grounds, we shall fight in the fields and in the streets, we shall fight in the hills; we shall never surrender ..."

Danielsson jobbar i stället för att underlätta en invasion av vårt land.
2015-10-12, 10:07
  #76
Medlem
DaEzzs avatar
Anders Danielsson citerar Churchill (!), liknar sig själv vid en Amerikansk flaggamiral, säger "ledarskap" 20 gånger under intervjun, "låt Anders vara Anders" och vräker ur sig en massa annat existentiellt svammel som borde få varningsklockorna att börja ringa hos vilken given psykolog som helst.

Mannen lider förmodligen av allvarliga narcissistiska vanföreställningar med en dragning åt s.k messiaskomplex och gör han inte det så är han i vilket fall milsvida ifrån vad som är en lämplig profil för en GD.

Läs gärna lite om vad handläggarna dvs hans medarbetare på golvet på Migrationsverket tycker om honom och hans "ledarskap" och arbetsmetoder. Det finns redan nu spaltmeter om den havererade arbetsmiljön inklusive handläggningen på den statliga myndighet Danielsson är satt att sköta.
2015-10-12, 12:57
  #77
Medlem
Svar nej. Han är ingen Winston Churchill. Karln är sinnessjuk och borde omedelbart fångas in, kastreras och sättas på sluten avdelning. Borde. I Sverige får han fortsatt ansvar för en statlig myndighet vars verksamhet får katastrofala följder för landet om fel beslut tas.
May god have mercy on our souls 😱
2015-10-12, 16:14
  #78
Medlem
Mackan52s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sasson
"Islam is as dangerous in a man as rabies is in a dog." ~Sir Winston Churchill

Väl citerat. Det är så patetiskt med politiker som hävdar sin likhet med stora ledare utan att begripa vilka de verkligen var.
2015-10-12, 16:39
  #79
Medlem
Mercinhos avatar
Finner det väldigt anmärkningsvärt att han jämför sig med Churchill.

Det mest intressanta jag har lärt mig i livet så här långt är att det finns alldeles för många personer som har fel jobb och ändå är dessa personer kvar trots att någon annan kan göra det bättre.
2015-10-13, 17:42
  #80
Medlem
Lifewringers avatar
Det är något skrämmande med honom, egocentrerad och osympatisk tycker jag han kom ut som efter intervjun i DN.
2015-10-14, 18:46
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lifewringer
Det är något skrämmande med honom, egocentrerad och osympatisk tycker jag han kom ut som efter intervjun i DN.

Jag måste hålla med dig med reservation för att journalisten kan ha förvrängt det hela. Men i artikeln framstår han som en pompös egocentriker utan vare sig humor eller självdistans. Hans egen personal och personalen från socialtjänsten med mera jobbar övertid för att få det gå ihop medan han skryter om sina bravader från tiden att han gjorde lumpen. Han har alltid varit bäst, inte för att han ville men för att han helt enkelt var bäst. Han sover i fem olika sängar per vecka, ligger i skilsmässa och ska snart springa sitt åttonde maratonlopp. Vilken karlakarl!
2016-09-16, 13:06
  #82
Medlem
Dynamiks avatar
Samma som Bermudez-Svankvist (numera MV), han har härjat loss och bränt obscena summor skattepengar, men har insett att han numera kan göra större skada någon annanstans.
2016-09-16, 19:14
  #83
Medlem
Studsbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dynamik
Samma som Bermudez-Svankvist (numera MV), han har härjat loss och bränt obscena summor skattepengar, men har insett att han numera kan göra större skada någon annanstans.

Aset påstår att han slutar på Miggan för att han "fått ett bättre erbjudande". Förmodligen är han så vrickad att han tror på det själv.
2016-09-16, 20:15
  #84
Medlem
krackelerars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av toiko1
Är han Sveriges Churchill?


http://www.aftenposten.no/nyheter/ur...r-8187715.html
Han är en landsförrädare.

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback