Margareta Larsson (SD), riksdagsledamot och dessutom partiledaren Jimmie Åkessons svärmor, lämnar partiet och passar på att såga den nuvarande SD-ledningen.
Jimmie Åkessons svärmor lämnar partiet:
Citat:
SD-ledamoten och Jimmie Åkessons svärmor Margareta Larsson lämnar partiet - och blir politisk vilde i riksdagen.
Expressen kan nu avslöja avhoppet och Larssons hårda kritik mot partitopparna Mattias Karlsson och Richard Jomshof.
– Har man den här attityden, den här otäcka hierarkin och maktstrukturen och det här partiet en dag får regeringsmakten - då vill inte jag vara med längre. Det bävar jag för, säger Larsson till Expressen.
Citat:
För Expressen berättar hon nu om sitt beslut att lämna partiet - och bli politisk vilde i riksdagen. Hon beskriver hur rädslan spridit sig i partiet på grund av den nuvarande ledningens maktmetoder.
– Den här ledarkulten som finns i partiet i dag är ohälsosam. Går man emot ledningen i åsikter och tankar så kan man bli sparkad, utesluten eller köpas ut. Det här vet alla.
– I och med att man har en sån här ledarstruktur så frodas en sådan oerhörd rädsla bland medarbetare och ledamöter. Man går och vaktar på varandra, man vågar inte prata med varandra - för när som helst kan ledningens springpojke komma in på kontoret, säger hon och nämner flera exempel på hur SD-tjänstemän den senaste tiden sagt upp sig eller köpts ut.
Vad tycker vi om detta?