Citat:
Ursprungligen postat av
GusFring
Mm, att de tävlar i att godhetsrunka och anpassa sig efter sina fienders problemformuleringar är bara synd.
Det hela låter säkert bra om man inte tänker på att detta bidrar till att fortsätta etniskt förändra landet till mer utomeuropeisk demografi över tid. 4000 st/år samt att dessa som kommer och de som redan har kommit har betydligt högre nativitet än svenskar hade gjort att vi snart blivit en minoritet med SDs politik också.
Hmm... Jag tänkte som sagt på den här idén för många år sedan. Jag har tänkt på det i termer av att ett åtgärdspaket föreslaget av SD ändå inte skulle ha någon chans att genomföras, så det var inte poängen. Poängerna med det skulle istället vara att ytterligare vrida vapnet (dvs rasist-kortet) ur motståndarens händer, och att svenska folket (som är djupt okunniga i dessa frågor) skulle behöva fundera på "vad är kvotflyktingar?". Och ju mer man börjar tänka rent konkret på hur asylströmmarna går till, desto mer kommer man att tänka som en SD:are.
Men det där kanske hade funkat för 5-10 år sen. Jag inser just att nu när SD har blivit så stora som de är, är det mer riskfyllt att spela den här typen av retoriska spel. Risken är idag överhängande att 7klövern känner sig tvungna att överbjuda varje "flyktinggeneröst" förslag från SD, pga av att de är så stora att man inte anser sig kunna bortse ifrån dem, och eftersom 7klövern kommer att vilja vara "godare" än SD i varje enskilt avseende.