Citat:
Ursprungligen postat av
Neverhesitate
De bullmastiffer jag träffat har inte haft några stora krav på aktivitet, och det är ju en sällskapshund. Men då jag inte träffat mer än 4-5 vuxna exemplar av rasen så läste jag nu för säkerhets skull rasinformationen på svenska bullmastiffklubbens hemsida, och den beskrivningen stämde väl överens med den uppfattning jag fått om rasen. Så läs på bullmastiffklubbens hemsida och se vad du tycker!
Läste om de på bullmastiffhemsida. Och även kikat runt på videos o.s.v på youtube. Mycket familjer som har en sådan hund, funkar fint med barn om barnen visar respekt och bullmastiff verkar ha ett sort tålamod också. Och är lite lat av sig, ligger helst och chillar. Ultimata hunden med vakt i sig, om man vill ha en hund som inte är brukshund och som ändå ser stor och lite "farlig" ut och samtidigt är en bra familjehund?
Såg att det var du som tipsa om rasen på första sidan och det får jag tacka för, tänk vad det går att snöa in sig på raser när det gäller utseende men skita i totalt egenskaper, trodde jag var påläst innan men det var jag inte. Men det som är positivt att jag gillar bullmastiff egenskaper när jag läst runt + att utseendet är ju grymt, ser mysig ut och respektingivande också.
Innan har jag varit insnöad på brukshundar då jag gillar schäfer och rottweiler väldigt mycket till när det kommer till utseende. Men jag har insett att det inte funkar på sättet jag lever.
Verkar vara vanligast med beige bullmastiff med svart "ansiktsmask"? Har även sett mer gräddvita eller vad man ska säga (typ labrador färg på pälsen) men de finaste tycker jag är de som är mörka och spräckliga som har den där röd/bruna spräckligheten som boxerhundar kan ha. Finns dessa tre färger på pälsen. Får gärna berätta lite mer ingående hur bullmastifferna du träffa hur de såg ut, hur deras personligheter var

Du har ju ändå träffat ett par st, kanske umgåtts en längre tid med dem också.
Måste ta mig till en uppfödare snart och kolla läget, träffa på rasen. Men jag tror jag kommer bli förälskad.
Kom över detta på en sida:
"Bullmastiffen drar gärna iväg på längre äventyr men det är inget den kräver den nöjer sig med normal motion för att må bra, inget för den som vill tävla på elitnivå då är det bättre med brukshundsraser" Var inte exakt de orden men liknande.
Låter perfekt för mig. En lite längre promenad om dagen så den får röra på sig ordentligt och sedan 2-3 kortare promenader. Tror den skulle vara nöjd med detta.
Läste också bullmastiff är 60% mastiff och 40% bulldog. Bulldog gör så att den har vakt i sig och blir smidigare eftersom bulldog är en smidigare ras. En helt vanlig mastiff tror jag har mindre vakt i sig faktiskt om jag fattat det rätt och större men också klumpigare.
Förstår ju att första tiden blir väldigt viktig med en valp. Jag ska nog kunna jobba hemifrån första 3 månaderna med valpen. Räcker detta eller behöver valpen ännu längre tid än 3 månader innan den går att lämna ensam?