Bostad har man inte så värst stor nytta av utan vatten, elektricitet, fjärrvärme. I lägenhet utan balkong kan man inte ens elda för att laga mat. Fast det kan vara skönt att sova på en madrass. Pengar är det första som försvinner, de elektroniska pengarna bokstavligen försvinner och papperssedlarna blir värdelösa antingen för att staten inflaterar dem eller helt enkelt upphör att existera, och de tappar mycket i värde redan innan dess av förväntan. Det behövs inte mycket kris för att pengarna försvinner, så var det ju i Grekland i våras. Jag är inte säker på vad man skulle kunna lagra som betalningsmedel. Guld vet ju folk inte vad det är för nånting och cigaretter funkar inte eftersom de flesta har slutat röka. Jag föreslår mat.
Här är någon som försöker sälja ett guldmynt värt $1500 för $25 utan framgång:
https://www.youtube.com/watch?v=ndshbH3qZ6Y
Jag är skeptisk till att själv producera mat. Det kräver mycket arbete och tid och är sårbart på många olika sätt. t.ex. att man blir sjuk, att skadas av det tunga manuella odlingsarbetet, att vitala redskap går sönder, att en odling ockuperas av någon annan, naturlig missväxt eller dåligt fiske säsongsvis, bytesdjur kan kvickt utrotas av jakt. Dessutom kan maten vara förgiftad av radioaktivt damm eller kemiska stridsmedel. Istället tror jag att man ska satsa på att ha ett rejält lager av mat. Frystorkat näringspulver och vitamineralpiller för 20 kr/dag tror jag att man kan leva hälsosamt av, säg 7000 kr per års matförsörjning. Även med dålig ekonomi kan man sätta av 10 kr/dag nu för inköp så har du ett års matlager om två år. Väger inte mer än kanske 100 kg (jag höftar till siffrorna här). Man kan bära omkring på flera månaders mat och förvara resten på tre olika ställen. På ett eller annat sätt kommer industriell matproduktion eller matimport igång efter en tid, eller man lyckas migrera till säkerhet. Det lär vara mer värdeskapande att utföra reparationsarbeten för lön in natura i större organisationer för att få igång industriell produktion igen. Men hund för vakt och jakt låter som en utmärkt idé, en gråhund kanske är effektiv utan att vara så stor i maten? Den ömsar päls två gånger om året och min mormor stickade faktiskt ett par sockor av hårtussarna!
Sötvatten råder det ingen brist på i Sverige, bara man har vattenreningstabletter och gärna någon återanvändningsbart filter som tar bort partiklar för smakens skull. Vatten är ett mycket värre problem nere på kontinenten, man bör undvika flodvattnet där och de har väldigt få sjöar.
Angående scenario så råder det fred i hela världen förutom Putins lågintensiva proxykrig längs gränsen och någon mindre gangsterguerilla i Bolivia och Kongo, åsså självklart i arabvärlden där alla länder utom ett par små rika oljeländer är i krig, som vanligt. Det råder inget världskrig, bara arabkrig, som vanligt, det har det alltid gjort och kommer alltid att göra tills den siste araben har dödat den näst siste araben med en självmordsbomb. Nu när miljoner araber kommer till Sverige de närmaste par åren så tar de sina krig med sig. Över 1000 olika rebellgrupper sägs finnas i Syrien, krig och terrorism är en bred folkrörelse bland syrianer, motsvarande idrottsföreningarna i Sverige. En rysk invasion blir smärtfri, kanske ett par dagars strömavbrott innan allt återvänder till det normala. En handfull hemvärnsmän kanske håller ut nånstans i skogen för att de är stridspittar och tycker att det är spännande. Man skulle inte ens märka av att Sverige ockuperas av Ryssland förrän det är fullbordat och strömmen återkommer så att man kan höra om det på nyheterna. I Malmö kanske man ser några ryska stridsvagnar rulla till brofästet, men ingen eldgivning skulle förekomma annat än arapornas vanliga handgranatkastning här.
Jag rekommenderar filmen Threads från 1983 om kärnvapenkrig, ett scenario som är osannolikt i Sverige nu för tiden. Den är mycket realistisk, och samhället är mycket känsligare idag, särskilt som svenska staten inte har några beredskapslager eller civilförsvar längre. Och det är intressant att se hur torftigt folk levde i England för 30 år sedan (alltså före kriget i filmen)!
https://vimeo.com/18781528