Citat:
Ursprungligen postat av
Megaforce
Gäddor är en bottenfisk som lever i kallt vatten och tål inte temperaturer över 18 grader alls. De kan självfallet kortvarigt vistas i varmare vatten kring ytan, men skall man ha dem i akvarium så får temperaturen inte överstiga 14 grader och optimalt är nog runt 8 grader.
Jepp detta är vad jag också hört.
Det finns cirkulationskylare för ca. 4'000 kronor som används i andra sammanhang. Men dessa klarar nog inte ofiltrerat vatten. Kanske finns några mer anpassade produkter, men något sägermig att dessa blir vesäntligt dyrare.
Du borde dock kunna lösa problemet i ett större akvarium med att skapa ett slutet system med golvvärmerör som ett kylmedium (vatten duger bra) pumpas genom från och till cirkulationskylaren. Ligger detta i botten på akvariet, strax under bottenmassan, så får du dels en nedkyld miljö men du får också fördelen för gäddan att den lockas att gå mot botten för att få kyla vilket stämmer bättre överens med dess naturliga levnadsmönster