Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2015-09-14, 21:07
  #13
Medlem
zepofans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SNOHV
v70? Inte så att jag gillar volvo men den har ju trots allt ett rejält bagageutrymme.

Citat:
Ursprungligen postat av neco182
Du ska köpa dig en Volvo V70. Bra lastutrymme och den rullar i evigheter om man sköter servicen.
V70 har inte överdrivet stort bagageutrymme, den får ju till och med stryk av Golf-kombi som väl fortfarande kan kallas mellanklassbil. "Rullar i evigheter om man sköter servicen". Ja, det gör de flesta bilarna i dag, Volvo V70 ligger inte i toppen av den listan om man ser till antal fel, vissa modeller är snarare i botten av listan.
Citera
2015-09-15, 00:32
  #14
Medlem
BAB7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av isdrottningen
tänkt en begagnad bil. typ årsmodell 12..
vad för pris såna bilar ligger på vet jag inte..


Mycket rymlig i kupén och med ett enormt stort bagageutrymme.
Billig att äga också.
http://www.bytbil.com/bilar/mercedes...sv7sNHDUAAmBwA!
Citera
2015-09-15, 12:44
  #15
Medlem
Running_mans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av isdrottningen
budget blir väl va det blir..
ska sälja en ny bil och en golf GTI.. för att köpa en ny..

barnvagnen är en cresent classic. .

Volvo.. hmm.. ha aldrig gillat volvo..
Du får nog öppna dina ögon. V70 / XC70 2008- har ett stort bagageutrymme och om den inte räcker så behöver du nog en skåp- eller lastbil. Provkör några sådana, en del skillnader på motorerna. Mät lastutrymmet också!

Har själv fraktat lite allt möjligt i sådana, bra komfort -stolarna fram är ju underbara och man kan åka många mil utan att få träsmak i röven.
Citera
2015-09-15, 13:12
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av isdrottningen
tänkt en begagnad bil. typ årsmodell 12..
vad för pris såna bilar ligger på vet jag inte..

vill gärna ha elektrisk förarstol med minne.
samt back kamera.
http://egmont-media.s3-website-eu-we...pdf/110402.pdf

Vad ska du ha backkamera till? Titta i backspeglarna när du backar, och lär dig att se dig omkring efter möjliga hinder innan du sätter dig i bilen och backar.
Citera
2015-09-15, 18:06
  #17
Medlem
tror ni att det är jag som har krav på back kamera och elektriska stolar med minne..?
då tror ni fel..
Killen som ska ha de..
ha själv aldrig ägt en bil me sådant..
Citera
2015-09-15, 21:45
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av isdrottningen
tror ni att det är jag som har krav på back kamera och elektriska stolar med minne..?
då tror ni fel..
Killen som ska ha de..
ha själv aldrig ägt en bil me sådant..
Ja, det tror jag för det finns inget mer irriterande än att behöva justera sätet varje gång någon annan kört bilen. Och speciellt kvinnor tycker det är jobbigt och fysiskt ansträngande att göra det manuellt hela tiden. Har erfarenhet av det... Faktiskt en bidragande orsak till att de som har råd har två bilar. Min bil har också backsensor men den har aldrig fungerat sen jag köpte den och jag behöver inte den. Sensorn gick sönder när frun i familjen som ägde bilen före mig backade på en parkerad bil hemma på gatan där hon bott i några år... Som sagt, folk lär sig inte att backa när de tar kk.
__________________
Senast redigerad av Bassiehof 2015-09-15 kl. 21:48.
Citera
2015-09-15, 22:32
  #19
Moderator
Rassas avatar
Citroen C5, Ford Mondeo, Skoda Superb.

Min svåger har en Citroen C5, en bebis och en Golden retriver. Och en fru.

Hundbur och barnvagn samsas sida vid sida i bagaget, plats för matakassar och annat ovanpå och framför barnvagnen. Väldigt rymligt bagage.
__________________
Senast redigerad av Rassa 2015-09-15 kl. 22:37.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback