Citat:
Ursprungligen postat av
Etrade
Jag skördar också viss framgång. Jag har fångat en Houndour från lägenheten och sett säkert 5-6 på nearby sedan event-starten. Så när som helst är Houndoom fixad!
Men det kommer kosta bollar detta eventet, ska man få ut maximala bonusar för en CP350 Vulpix är det ju en Ultraboll som gäller! Galet vad svåra fire-types är att fånga.
Så när Houndoom är fixad så blir det verkligen att leta mera lättfångade Pokemons för att grinda XP. Seel, Shellder och alla icke-event Pokemons är nog rätt väg att gå.
Samt att kläcka många ägg.
Nedsläckningen av gymmen ryktas bli den 16 juni enligt den där italienska siten som har prickat in rätt i sina hypoteser förr.
Igår första timmen så var det galet med Cyndquill, men nu är det som föregående event lite mer tillbakadraget enligt mig, vi får se vad proffsen säger.
I övrigt så är jag mycket tacksam för detta event, XP:n är ju helt galet nu, jag hoppas på att komma halvvägs till 38 innan det är slut..
Enligt inrådan här så sparade jag på mig great/ultraballs, vilket känns rejält tacksamt..