Citat:
Ursprungligen postat av
SkateBlind
Är du helt säker på att det är fritid, det finns dem som jobbar på lördagar och söndagar. Det är inte bara jobb måndag-fredag.
Däremot om man väljer att ha arbetskläder utöver det, det kan ju vara av praktiska skäl, man kanske ska fixa med huset och därför väljer att ha på sig sina snickarbyxor eller liknande.
Jag vet många som väljer att använda en "smutsig" t-shirt för att gå ut och springa istället för att ta en helt ren som ändå måste tvättas efteråt.
Jag har sätt de på tider som är betydligt tidigare än jobet börjar. Jo, vist kan det finnas undantag ibland, men inte varenda gång. I regel är det arbete 18-04. Att då se personer iklädda personalkläder (mitt jobb) redan under förmiddagen och mitt på dagen är vad jag betraktar inte arbetstid eller heller förberedlse. En person infall sig till och med på Arbetsförmedlingen iklädd personalkläder.
Arbete I TJÄNST får ha personakläder på sig, men inte annars!
Misstro mig inte att jag är arg, men bara jävligt förbannad :raat: