Om du testar att lackera en baklucka eller något annat som är avlångt med en klen kompressor så kommer du själv förstå varför, när trycket sjunker avsevärt snabbt och det blir skit av alltihop.
Att det står 2-3 bar på sprutan eller färgburken har med och göra att färgsprutan bör ha ett tryck på 2-3 och att det ska vara konstant. Du kan ställa in hur mycket tryck som ska ut. I detta fall är det bra att ha en kompressor som har högre kapacitet med större tank, trycket varar längre, med detta som följd av en lite större tank.
En lackeringsfirma kan ha 20 bars kompressor med stor tank. Men ändå är strypt till 2-3 bar.
En fjantig kompressor med för klen tank gör att lackeringen blir pannkaka.
Om jag säger såhär att tanken bör vara minst Volym på 50 , är det oftast en 8 bars kompressor som man kan själv ställa in.
Går att köra en 6 bars med under 50 tank med, men du får vänta efter 3 sprut eftersom tanken är typ tom och trycket har sjunkit fram till sprutan, vilket resulterar till att du sprutar snöflingor.
Jag ser ingen anledning att använda en 4 bars kompressor med 24L när man kan köpa en riktig 8 bars kompressor 50L och mer och ställa in.
På färgsprutan ( en riktig) kan du även ställa in luftflödet där.
För att inte krångla till allt så skulle jag satsa på en bättre kompressor, och sedan ställa in.
Jag skulle aldrig köra på en 4 bars kompressor med en tank på 24 L exempelvis, fast det står 2-3 bar så är den för klen. Är ju bara att prova
