Citat:
Ursprungligen postat av
Burkgurka
Jag har självklart också känslor och känner sympati. Tycker det är för jävligt att barn och vuxna dör när dom försöker fly till Europa. Men jag ser mer på grundproblemet samt tycker man skall försöka hjälpa så många som möjligt. Sjuklövern vill bara hjälpa de som är rika nog att kunna ta sig hit men skiter fullständigt i den stora massan. Argument som "invandring är bra för Sverige", "Syrier som kommer hit är ofta välutbildade" osv är rena bevis för att det inte handlar om empati utan enbart egenintressen. Vem bryr sig om alla de fattiga och lågutbildade? Enbart SD - att dom sedan har en baktanke är faktiskt skit samma. Nu handlar det om att hjälpa människor - inte motarbeta SD och låta tusentals människor dö på vägen.
Sjuklöver hit och sjuklöver dit. Sverige har (och har haft) en generös biståndspolitik. Det är ingen permanent lösning att hjälpa människor i "närområdet", det är ett luftslott som högerpopulismen uppfunnit för övertyga sig själva om att det inte handlar om främlingsfientlighet eller unken nationalism.
Jag ogillar både högerpopulism och vänsterpopulism eftersom båda läger har, precis som religion, en fantastisk förmåga att få människor att
sluta tänka själva. Problemet är och förblir de väpnade konflikterna, inte flyktingströmmarna.