Självklart ska människor få flytta runt i världen finns många svenskar som flyttar utomlands, pluggar utomlands osv.
Det var ju en redigt naiv jämförelse. Svennar som flyttar utomlands belastar inte det nya landet. Precis som arbetskraftsinvandring inte belastar Sverige.
Du kan ju för fan inte vara allvarlig med att vemsomhelst, från vilket land som helst, skall få komma till Sverige och ta del av välfärden?
Visst har de rätt att söka asyl, men det skall inte ges på grund av att levnadsstandarden är ofantligt bättre här i jämförelse med där de kom från. S.k. "humanitära" skäl som migrationsverket hittat på, på eget bevåg.
Som Åkesson frågade Lööf. Vad skall de jobba med? Var skall dom bo? Svenskar som flyttar utomlands gör det för jobb och fixar bostad. Din jämförelse är helt skev.
Jag hade respekterat dig om du ärligt sade ngt i stil med: "Vi skall ta emot alla som vill komma, men det kommer vara en enorm belastning. Fast det är jag berädd att ta." Det skulle Lööf oxå behöva kläcka ur sig, men det är där skon klämmer. Hon, som du (och övriga flumliberal/vänster), törs inte säga det utan försöker vränga det till att det är gynnsamt för samhället.. när precis all fakta visar på det motsatta.
__________________
Senast redigerad av Kemiske-Allan 2015-09-03 kl. 23:40.
När vi visar vad vi klarar av o att vi också växer o blir starkare av de människor som kommer hit så har vi föregått med goda exempel
Men Jessica det är inte så det fungerar, har fungerat eller någonsin kommer att fungera.
Vi blir inte starkare av de människor som kommer hit (om det är pga av människorna eller just antalet kan diskuteras). Regeringen går med underskott, bostadsbubblan blir värre då flyktingar i många fall prioriteras före Svenskar och våldsbrott och våldtäkter har ökat lavinartat, och kommer fortsätta göra detta då invandrare ifrån Afrika/Mellan Östern är kraftigt överrepresenterade.
Vi har snart inte råd att betala ut riktiga pensioner längre och skatterna kommer att höjas, vilket krymper ekonomin ännu mer. Dessutom vet ingen hur morgondagens ekonomi ser ut, hela västvärlden drivs på central banking, ett system med Fiat valutor som är ohållbart i längden. Vi har redan en obefintlig ränta, om systemet kraschar innebär det att staten ej kan använda sitt bästa och kanske enda verktyg för att motverka lågkonjunkturen.
Vi leker med eld här, och det är mina och dina barn/barn barn som kommer få stå för den slutliga notan. Sluta känn och börja tänk istället, för deras skull.
+ 2/3 av asylsökande är män, uppväxta i kulturer med en vriden kvinnosyn och en gedigen våldtäktskultur. Tror du dessa personer rimmar väl över lag med den svenska synen på jämställdhet?
Jag är inte alls säker på att Åkesson får titta på samma reportage. De kanske till och med ändrar reportaget i efterhand för att ena parten ska se dålig ut.
NOTERA även kameravinklarna som gör att det alltid ser ut som att Jimmie Åkesson står ensam och i minoritet.
NOTERA även bilderna i bakgrunden som ska väcka sympati.
Det slog mig också faktiskt
Men ska jag kunna argumentera och övertyga 7-klövrare om att en annan politik är bättre för Sverige än deras näst intill religiösa inställning till att "flyktingar mår bäst här" så kan jag inte bygga argument och åsikter på antaganden.
Det finns hur mycket riktiga bevis som helst på hur media och 7K mörkar och ljuger, men jag kommer aldrig anta att de gör det i någon situation om jag inte har bevis. Även om jag kan vara ganska säker på att det faktiskt är som jag tror.
För missar jag en liten källa, då är jag direkt belagd med "foliehatt". Och då ryker alla mina andra underbyggda argument som är fyllda med källor jag lätt kan producera. Någonstans vinner man debatten på att visa att den andra har fel, och inte på att påstå att man själv har rätt.
"Thank you for smoking" är en kanonfilm som har lärt mig mycket.
Till slut, med tanke på vad jag skrivit, skulle jag också vilja berätta att jag inte tänker och skriver så här för att jag på något sätt vill stödja SD. Jag tror bara att våra nuvarande 7 partier som styr landet orsakar mer ondska än godhet. Och jag tror på den etiska framställningen om att så mycket godhet som möjligt är det bästa.
Vill du läsa en liten anekdot om vad som format det tänket så skriver jag en liten historia i spoilern nedan. Jag är skrivsugen, men vill inte pracka på någon det
För en väldigt massa år sedan var jag på någon utflykt eller något läger. Kan vara scouterna, jag minns inte riktigt.
En präst var på besök och pratade med oss barn. Det här misstänker jag var under Ny Demokrati-åren, och även om jag inte visste något om politik alls på den tiden, så har det slagit mig på senare år vad han faktiskt försökte göra.
Jag återberättar hans berättelse (jag parafraserar):
Jag ska berätta en historia för er. Jag var ute på stranden och gick och märkte att tusentals sjöstjärnor hade spolats upp på stranden. Jag gick direkt ner och började kasta tillbaka sjöstjärnorna i sjön så att de överlevde.
Efter en stund dök en främling upp som uppmärksammade mitt beteende.
"Varför kastar du tillbaka dem? Du kommer ändå aldrig att kunna kasta tillbaka alla"
Jag höll upp en sjöstjärna mot honom.
"Jag kanske inte kan rädda alla sjöstjärnor, men den här. Just den här. Kan jag rädda."
Så här i efterhand förstår jag såklart att målet med berättelsen var att just den här enskilda invandraren kan vi rädda genom att ge honom fristad i Sverige.
Men det enda jag mindes var att jag, i min barndom, tänkte: "Varför ödslar han tid på att rädda ett fåtal, när han kan spendera sin tid med att bygga ett nät och stoppa de 1000 som sköljs upp nästa år från att dö."
Det kanske inte var realistiskt att han kunde bygga ett nät och lägga ut det, men jag minns det moraliska dilemma som slog mig.
Det har följt mig under åren med övriga etiska frågor som t.ex. "Räddar du ett liv framför dig om det innebär att 1000 andra dör långt bort?"
Det här är gamla etiska och filosofiska frågor...
Till slut läste jag en etik-kurs på högskolan. Jag vet inte riktigt varför då det var ett tekniskt inriktat program, men så var det.
Och där fanns inte rätt eller fel. Bara argument. Men, som jag skrev i den uppsatsen, tror fortfarande att det är mer ont att låta 1000 personer dö långt bort, eller imorgon.
Sen finns det en hel del andra aspekter i det stora hela, men det är en helt annan diskussion som inte är direkt relaterad till det här dilemmat.
Som Åkesson frågade Lööf. Vad skall de jobba med? Var skall dom bo? Svenskar som flyttar utomlands gör det för jobb och fixar bostad. Din jämförelse är helt skev.
J
de sker en utbred diskrimination av invandrare på arbetsmarknaden. Vi måste göra bot på den o sen är jag säker på att invandrare utgör en bra konkurens om arbetskraften men det kanske är de ni e rädda för, konkurens? Den som e best för jobbet ska få det, spelar ingen roll var i världen man är född, jag ser inga färger bara människor.
Invandrare har oftast ett go i sig som inte svennar har, jobbar 14 timmars pass i pizzerior, no problem, i flera år, ingen sjukskrivning. Såna är vi. Ni vill äta kebab o pizza hellre en köttbullar o rutten sill men ni blir arga när ni ser zlatan eller nån annan invandrare köra lamborghini
de sker en utbred diskrimination av invandrare på arbetsmarknaden. Vi måste göra bot på den o sen är jag säker på att invandrare utgör en bra konkurens om arbetskraften men det kanske är de ni e rädda för, konkurens? Den som e best för jobbet ska få det, spelar ingen roll var i världen man är född, jag ser inga färger bara människor.
Invandrare har oftast ett go i sig som inte svennar har, jobbar 14 timmars pass i pizzerior, no problem, i flera år, ingen sjukskrivning. Såna är vi. Ni vill äta kebab o pizza hellre en köttbullar o rutten sill men ni blir arga när ni ser zlatan eller nån annan invandrare köra lamborghini
Du har rätt. Men du är fortfarande indoktrinerad i att tro att debatten handlar om "alla" invandrare. Du, liksom jag, vet mycket väl att det inte sitter muslimer och bakar pizzor och vägrar lägga skinka på pizzan för att det är griskött.
Debatten handlar om att integrera människor i samhället, och det du beskriver är ett utmärkt exempel på det. Men nuvarande politik verkar gå efter parollen "Det är lugnt, vi behöver inte göra så mycket, alla kan integrera sig själva, bara vi sätter dem i ghetton.
Du beskrev dig själv som invandrare tidigare. Jag misstänker att du har sett en hel del problem med integrationen under din uppväxt? Tycker du verkligen att dagens politiker gör ett gott jobb? Eller bör vi försöka se till att vi prövar något nytt?
Eftersom du behärskar det svenska språket (inte perfekt, men det är inget som berör mig för du gör dig väl förstådd) antar jag att du antingen är född här eller kom hit för mer än 10 år sedan.
På den tiden fanns det inga större motståndare, de idiotiska skinnskallarna (som faktiskt mest var punkare) och det populistiska partiet var för över 20 år sedan.
På den tiden bedrev vi ungefär samma invandringspolitik som övriga Europa gör idag. Och det var på den tiden de du beskriver invandrade hit, och faktiskt hade en chans att ta sig utrymme och integrera sig.
Tycker du verkligen inte att det vore bättre att vi gick tillbaka till den politiken?
__________________
Senast redigerad av Lydan 2015-09-04 kl. 00:08.
Jag håller med Jimmie Åkesson men tycker Annie Lööf vann debatten. Jimmie tjatade för mycket och han är inte ärlig. Jimmie vill inte hjälpa flest flyktingar. Hans utgångspunkt är att han vill ha så lite invandrare till Sverige som möjligt.
En bra politiker är en ärlig politiker. Jimmie bör lägga ner snacket om hans så kallade "humana flyktingpolitik". Hur jävla dum i huvudet tror han att man är egentligen?
__________________
Senast redigerad av smellyproof 2015-09-04 kl. 01:19.
Jimmie Åkesson har uppdaterat sin Facebook med några inlägg sedan debatten mot Annie Lööf. Jag säger bara herregud vilket hav av hjärndöda kommentarer. Den här hemska bilden på den döda pojken har verkligen triggat igång en hord av förolämpningar, hot och trakasserier mot Jimmie och skribenter som stöder SD:s flyktingpolitik.
En bra politiker är en ärlig politiker. Jimmie bör argumentera för varför han vill ha lite invandrare istället, blir tjatigt med hans så kallade "humana flyktingpolitik". Hur jävla dum i huvudet tror han att man är egentligen?
Var väl precis det han gjorde? Jimmie påpekade ju gång på gång att en för stor invandring till Sverige blir en enorm nettokostnad för den svenska staten. Vilket i sin tur gör att man inte kan göra viktiga satsningar i välfärden.
Var väl precis det han gjorde? Jimmie påpekade ju gång på gång att en för stor invandring till Sverige blir en enorm nettokostnad för den svenska staten. Vilket i sin tur gör att man inte kan göra viktiga satsningar i välfärden.
Precis men det är väldigt klumpigt att prata om "human flyktingpolitik". Kom igen, han skämmer ju bara ut sig själv.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!