Citat:
Ursprungligen postat av
Alphapappa
Hur går sådana där mätningar till egentligen?
Ringer dom upp och frågar?
Vi har ju inte presidentval i Sverige ännu, så hur relevant är förtroende-siffror för en partiledare?
Jag skulle svarat att jag inte har förtroende för någon av dem om de ringde upp mig tex, men jag skulle ju rösta på ett av partierna ändå i slutändan.
Frågan ställs som följande
För partiledare X anser du dig ha du:
Mycket stort förtroende (Kryssa här)
Stort förtroende (Kryssa här)
Ingen åsikt (kryssa här)
Litet förtroende (Kryssa här)
Mycket litet förtroende (Kryssa här)
Det som redovisas för allmänheten är alltså en sammanräkning av de 2 första alternativen och presenteras i procentform som partiledarens stöd hos allmänheten.
Sammantaget är det helt otroliga bottensiffror och vilket företag som helst i Sverige som gör arbetsplatsundersökningar har aldrig fått så här dåliga resultat från anställda om deras chef!
FÖ så hade det varit väldigt intressant att se siffrorna för alt 3 samt 4+5 men det passar inte att presenteras för vanligt folk.