Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2015-10-07, 13:20
  #25
Medlem
smokieknife! Pisspost du kommer med. Hur jävla svårt kan det vara att agera så att man inte tvingas läsa artikeln för att få viss klarhet.

Citat:
Under tisdagen inleddes den rättsliga processen mellan gatuköket Mojjen och Knivsta kommun. Vid de muntliga förberedande förhandlingarna var Knivsta kommun representerat av två tunga advokater, kommunstyrelsens ordförande Klas Bergström (M) och kommunchef Lena Fransson. På andra sidan ett stort bord satt korvkioskens ägare Staffan Vikström med sin advokat och en assistent till advokaten.

Det visade sig snart att parterna fortfarande inte har kunnat komma överens. Därför lutar det fortfarande åt att det blir en rättegång i mars, trots att bland andra Knivsta.nu och KD har protesterat mot att kommunen ska driva en rättslig process mot en av sina invånare.

Enligt uppgift till UNT handlar kommunens förlikningsbud till Mojjen om en summa pengar och ett erbjudande om att köpa mark vid Statoil.

Mojjens ägare, Staffan Vikström, verkar inte nöjd med budet.

– Nej, det är för dåligt.

Rättegång är det enda som kvarstår om man inte kommer överens men Staffan ska tänka en vecka på budet och troligtvis kommer ett motbud.
Citera
2015-10-07, 14:11
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lying
inte tvingas läsa artikeln för att få viss klarhet.

Det vill man ju helst slippa om det kan undvikas.

Hoppas det slutligen löser sig så att Staffan blir nöjd och kan jobba vidare.
Citera
2015-10-07, 14:13
  #27
Medlem
https://www.facebook.com/Mojjen-1389...9552/timeline/

Citat:
Mojjen agerar nu inte vidare i ärendet fram tills dess den pågående internutredningen på Knivsta kommun är klar.

Följande brev har skickats till Knivsta kommun: Mojjen i Knivsta AB accepterar inte kommunens förlikningsbud. Enligt uppgift pågår en internutredning på kommunen som rör Mojjen vars utgång vi önskar få ta del av innan vi eventuellt återkommer med ett motbud till kommunen. Kommunstyrelsen synes vara splittrad i frågor kring Mojjen, vilket framgår av den begäran om vilandeförklaring som parterna precis fick del av.
Citera
2015-10-09, 15:41
  #28
Medlem
Du har i en skrivelse till tingsrätten i din egenskap av ledamot av kommunstyrelsen i Knivsta begärt att mål T 1077-15, Mojjen i Knivsta AB ./. Knivsta kommun, ska förklaras vilande.

Skrivelsen inkom till tingsrätten efter det att den muntliga förberedelsen i målet hade påbörjats. Vid sammanträdet närvarade Knivsta kommun dels genom ställföreträdare (ett kommunalråd ochk ommunchefen), dels genom ombud med fullmakt att föra kommunens talan. Under förhandlingen reddes tvisten ut och en förlikningsdiskussion inleddes.

Tingsrätten har också i samråd med båda parter gjort en tidsplan för målets fortsatta handläggning vid domstolen.

Tingsrätten ser i nuläget ingen anledning att förklara målet vilande.

Med denna skrivelse anses din begäran besvarad. Din skrivelse och detta svar kommer att tillställas båda parterna för kännedom.

CW
Rådman Uppsala tingsrätt

https://minfil.org/p8Vej5bfb6/mojjen.pdf

PROTOKOLL 2015-09-29 muntlig förberedelse i Uppsala
Citera
2015-10-11, 20:03
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lying
smokieknife! Pisspost du kommer med. Hur jävla svårt kan det vara att agera så att man inte tvingas läsa artikeln för att få viss klarhet.



Rättegång är det enda som kvarstår om man inte kommer överens men Staffan ska tänka en vecka på budet och troligtvis kommer ett motbud.
Vänta nu.....Du orkar inte googla efter det?
När du får en länk så orkar du inte läsa den?

Hmmmmm...........vem är det som är ??

Be din Mamma eller Pappa om hjälp om du inte klarar av att läsa artikeln. Jag får en känsla av att dom(föräldrarna alltså) har gjort det förut.
Citera
2015-12-16, 17:51
  #30
Medlem
Vet ni om det blir någon rättegång i mars? Eller kunde de komma överens?
Citera
2015-12-16, 20:33
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vekk
Vet ni om det blir någon rättegång i mars? Eller kunde de komma överens?
Än så länge har man inte kommit överens. Det sista jag hörde så låg man rätt långt ifrån varandra.

Det som har hänt är dock att en utomstående firma har gjort en revision på kommunen just avseende hur man sköter bla markanvisningsavtal och kritiken är ganska svidande. Det är PWC som gjort revisionen.
Citera
2015-12-18, 15:28
  #32
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av smokieknife
Än så länge har man inte kommit överens. Det sista jag hörde så låg man rätt långt ifrån varandra.

Det som har hänt är dock att en utomstående firma har gjort en revision på kommunen just avseende hur man sköter bla markanvisningsavtal och kritiken är ganska svidande. Det är PWC som gjort revisionen.

Ahh, ok. Då får man fortsätta följa den här spännande historian Tack för infon
Citera
2016-02-12, 22:30
  #33
Medlem
Jag tror att "Uppdrag granskning" missade(?) att ge början till konflikten med Staffan. Staffan ville tillverka sitt egna potatismos. På halvrutten potatis. Så han skällde ut den dåvarande Icabutiken, för att de inte vill skänka honom sin halvruttna potatis för att han kunde skära bort det äckliga och göra mos på resten. Säga vad man vill om det... Men hur som haver så ombads Staffan att bygga om, för som det såg ut då så var det emot gällande hygienregler att tillverka annat än pulvermos. Då gick Staffan ut som ett JÄTTEOFFER, att HAN(liksom alla andra som har matställen...) måste följa HYGIENREGLERNA?

Ja, sen skulle han ha offerfest för sig själv. Med fyrverkerier. Folk samlade in underskrifter, och bad honom strunta i fyrverkerierna, för att hundar och alla andra djur, men även människor kan bli skrämda och dessutom är det inte bra för miljön. Men då tog han även det som ett personligt påhopp och envisades ha sina fyrverkerier, på sena våren...

Någon gång ville han bygga ut, vilket föranledes med en massa arga insändare från honom själv. Men sen fick han till sin förvåning tillåtelse, men då ville han inte det längre...

Nu mer så låter han en kvinna bo i hans husvagn, som han stallat upp bakom sin korvkiosk. Som om det var en campingplats? Vilket det inte är... Men det är väl ingen som orkar bråka med honom, och den fattiga hemlösa kvinna har råd att kedjeröka när hon går ut med sina MINST tre hundar.

Nej, kommunen kunde ha svarat bättre i Uppdrag granskning. Jag håller med om att de som styr i Knivsta borde bo i Knivsta.

Men samtidigt så tänker jag så. Att Staffan vill att alla ska tycka synd om honom. Det är hans livsnäring. Så då är han väl nöjd nu? Vore ju säkert förfärligt för honom om han fick platsen bredvid Statoil, som om den vore bättre än den bästa platsen han har IDAG...Vid Statoil så har han ju dessutom konkurens av just nämnd mack... Och de som inte vill köpa mat av en människa som vill vägra hygienregler, väljer nog Statoil...
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback