Så lyder ett debattinlägg från Balder Jonsson ordförande i föreningen Heimdal.
http://www.svd.se/alliansen-maste-go...ngen/om/debatt
Ni måste självklart läsa hela debattinlägget för att kunna ta ställning till frågan om hans råd är rätt medicin för alliansens överlevnad. Jag anser att det är det men menar ändå att det bästa för Sverige är att alliansen inte inser det förrän det för för sent. Kaxiga Annie Lööf är just nu den störta strutsen i alliansen.
Några utmärkande citat.
Citat:
58 procent att invandringen till Sverige är för stor, vilket kan jämföras med 8 procent som ansåg att den var för liten.
Citat:
För det första är antalet beviljade uppehålls tillstånd ohållbart högt. Fler och fler uppehållstillstånd beviljas varje år de senaste fem åren, och 2014 uppgick antalet beviljade uppehållstillstånd enligt Migrationsverket till hela 110 000, varav 78 000 berodde på flykting- och anhöriginvandrare. Vi måste konstatera att dagens invandring är för omfattande och behöver minskas om välfärdsstaten ska ha en chans att klara sina åtaganden och om de nyanlända ska kunna komma in i det svenska samhället på ett bra sätt.
Citat:
”Förändra er eller dö”, sade Fredrik Reinfeldt en gång till sina partifunktionärer. Vi instämmer. Politiker som kör fast i samma hjulspår och vägrar anpassa sig efter utvecklingen får sällan förnyat förtroende. Problemet var att Fredrik Reinfeldt inte levde som han lärde, och han förlorade.
Som vanligt garderar jag mig för om detta sak ligga under integration och invandring men jag tycker nog att det handla om inrikespolitik i första hand.