Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-08-28, 06:13
  #145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Piggekott
Det är klart att det går, om man har de rätta förutsättningarna. Beror också på vilken kultur och religion de kommer från. Vilken familj som helst kan däremot inte ta emot vilket flykting"barn" som helst.

Håller med. Pedofilen i Kristianstad hade tagit vilken unge under 10 som helst. Och just därför ska inte myndigheter dela ut barn och tonåringar hur som helst till folk heller. Alla är inte fosterhemsmaterial, oavsett storlek på villa.

ALLTSÅ, vad är det som händer? Helt plötsligt ballar Sverige ur totalt, blev folk tappade som små?

Blir fan arg.
__________________
Senast redigerad av Brizax 2015-08-28 kl. 06:16.
Citera
2015-08-28, 07:09
  #146
Medlem
Onanikrems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brizax
Håller med. Pedofilen i Kristianstad hade tagit vilken unge under 10 som helst. Och just därför ska inte myndigheter dela ut barn och tonåringar hur som helst till folk heller. Alla är inte fosterhemsmaterial, oavsett storlek på villa.

ALLTSÅ, vad är det som händer? Helt plötsligt ballar Sverige ur totalt, blev folk tappade som små?

Blir fan arg.
Är väl fan knappt någon ensamkommande som är under 18?
10åringar får du nog leta länge innan du hittar blande de ensamkommande baaarnen.

Topic. Skulle nog anses som olämplig till att husera en ensamkommande 27åring i vilket fall som helst, ogillar muslimer, ogillar tjuvar, har hund, har hagelgevär, bor för långt från Malmö.. och de gråter sig ju till sömns om de inte får bo när Malmö.
Citera
2015-08-28, 11:19
  #147
Medlem
RedSavinas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Astronomia
Jag hade lätt tagit emot en unge om jag hade fått ställa krav.

1: Ungen får inte vara äldre än fyra år. Ett så litet barn kan man uppfostra till en civiliserad och ansvarsfull människa oavsett gener, tror jag.
2: Ungen ska inte vara någon förlust ekonomiskt sätt, jag ska få bidrag för försörjning och gärna lite extra.

Nu är jag ensamstående utan bostad så det är inte direkt möjligt, men hade jag haft rätt förutsättningar och hade de två ovanstående kraven uppnåtts så hade jag allvarligt kunnat överväga det.

Jackie Arklöf stämmer bra in på din kravspec, lycka till
Citera
2015-08-28, 14:19
  #148
Medlem
FlabbeMcFloppys avatar
Idag hamnar fosterbarn i hem som är fel. Jag förstår mig inte på Sverige. Nu är jag medveten om att majoriteten av ungdomarna som kommer är över arton år. Borde det inte finnas några regler för familjer och ensamstående som tar emot. Någon förståelse utbildning. Precis som att vem som helst inte kan undervisa bör vem som helst inte få ta emot ensamkommande.

Vi når en skandal som med finska krigsbarn. Många barn fick sina liv förstörda emotionellt. Många stannade längre än väntat med sin värdfamilj, glömde bort sin biologiska familj. Min mormor och morfar tog sig an ett barn på två. Det blev mycket gråt när föräldrarna kom för att hämta henne tre år senare.

Inte som att jag jämför situationer. Anser mer att placering bör göras rätt från början för att minimera risken med framtida skandaler.
Citera
2015-08-28, 16:52
  #149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rikastistorstan
Jag kan tänka mig att ta emot en ensamkommande tjej mellan 15-18 år om jag får se foto först. Mitt enda krav är att hon sköter städ, matlagning och andra sysslor jag kan tänkas komma på...
Jag med!
Vad söker man jag bor i Stockholm och har enbart kvinnliga inneboende just nu!
__________________
Senast redigerad av mikael2 2015-08-28 kl. 17:00.
Citera
2015-08-28, 20:51
  #150
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RedSavina
Jackie Arklöf stämmer bra in på din kravspec, lycka till

Skyller på dålig uppfostran alt. Psykologisk sjukdom. Hade inte hänt Jackie i mitt förvar
Citera
2015-09-08, 23:23
  #151
Medlem
Ensamkommande skäggbarn måste vara dom största fjollorna i värden, till alla er flyktingar jag garvar läppen av mig vid tanken på att ni flyr era länder. Liksom ska lillsyrran din på 8 bast försvara ditt kära hemland eller morfar glida runt med granatkastare på rullatorn tro fan de heller. Borde fan stå i svenska lagen att man ska få spotta på alla asylsökande i åldrarna 18 - 45.
Citera
2015-09-09, 12:13
  #152
Medlem
CaptainKulings avatar
Jag skulle gärna ta emot ett skäggbarn, men eftersom jag bor trångt så får han dela rum med min 14-åriga dotter, kommer invällar-verket att godkänna mig som familjehem?
Citera
2018-09-28, 10:31
  #153
Medlem
Jag stäłler redan upp med att betala en stor del av min inkomst till ekonomiska migranter. Varför ska jag öppna mitt hus när dom redan. Snor allt jag jag lämnar ute.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback