Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2015-08-23, 22:32
  #1
Medlem
ErikJs avatar
Jag vet att det för vissa inte är någon överdriven lön men av ren nyfikenhet så undrar jag om det händer något den dagen man tjänar över en miljon per år?

Vet också att man inte blir ekonomiskt oberoende men ändå en härlig gräns som passeras :-)
Blir man kanske uppmärksammad/kontaktad av sin bank? Att bankerna har något internt system att när någon tjänar över en miljon som knegare så får det någon indikation på detta?
Att man kanske får ett betydligt bättre lån/förhandlingsläge etc etc. Eller nån form av "VIP" som när man flyger och i massa andra sammanhang.

Tyvärr skiter väl folk i en då också :-) Men ibland önskar jag att det skulle uppmärksammas på något sätt. Nånstans går ju iaf en gräns där man som knegare plötsligt blir värd något för banken. Kanske snarare är vid 5 miljoner i årslön.

Någon här som kanske jobbat på bank och kan berätta lite hur det funkar :-)

Mvh
Citera
2015-08-23, 22:36
  #2
Medlem
prizs avatar
Du får en prenumeration på connosseur och kanske har din bank någon speciell titel typ förmånskund eller liknande.
Citera
2015-08-23, 22:52
  #3
Medlem
Man börjar svettas och mata sökfältet i datorn med massa konstiga begrepp som skatteplanering.
Citera
2015-08-23, 23:02
  #4
Medlem
Man får rynkor.
Citera
2015-08-23, 23:35
  #5
Medlem
Det är över 50000 människor i Sverige som har en taxerad inkomst på över en miljon, så särskilt unikt är det inte. Plus alla då som inte deklarerar sin inkomst/förmögenhet.
Citera
2015-08-24, 00:08
  #6
Medlem
Rektangels avatar
Det kanske inte är höga löneinkomster som gör att man blir välbärgad och ekonomiskt oberoende utan snarare genom att man äger tillgångar som ökar i värde. För stora delar av medelklassen deras bostäder och för andra deras delägarskap i företag de driver eller aktieinnehav.

De riktigt stora pengarna ligger i inkomst av kapital och inte på förvärvsarbete.

Definitionen av medelklass/ övre medelklass var förr att man ägde sitt boende och hade en examen och var en kvalificerad tjänsteman av något slag eller hade något friare yrke som t ex läkare, advokat eller liknande. Hela livet gick till att amortera ned på bostaden och uppfostra nästa generation in i medelklassen

Överklass definieras av de som äger och driver företagen och har sina främsta inkomst av hur värdeutvecklingen är i de företag de driver...inte genom att lyfta lön ur dem.

Har du tillräckligt hög förmögenhet och kapitalinkomster behöver du helt enkelt ingen förvärvsinkomst eller som en i bekantskapskretsen uttryckte det:

-Lönearbete är främst till för de fattiga.
Citera
2015-08-24, 00:25
  #7
Medlem
Rektangels avatar
Den enda fördelen många har är olika förmåner som bankerna namnger som platinakund eller förmånskund och annat trams....Ofta innebär det att du förväntas betala mer men då skulle i vart fall jag avstå.

Själv skulle jag avvisa sånt om det är dyrare än att vara vanlig kund men en del vill ha dessa diskreta markörer som status. Förr kunde man få olika kort med olika färger som markerade din status men hur ofta handlar man nya bilar och andra dyrare kapitalvaror med kort?

De senaste tillfällena jag inhandlade nya bilar försökte jag köpa med ett bankkort men jag fick den istället mot faktura med 5 dagars kredit. Det var ett vanligt bankkort. Jag köper alltid av samma bilhandlare.

I praktiken finns det efter förmögenhetsskattens avskaffande inget offentligt register över folks tillgångar utan bara deras inkomster.

Det är inte riktigt samma sak eftersom en låg förvärvsinkomst kan dölja en stor förmögenhet genom t ex ett innehav av en betydande börsportfölj. Man behöver helt enkelt ingen förvärvsinkomst.
__________________
Senast redigerad av Rektangel 2015-08-24 kl. 00:37.
Citera
2015-08-24, 00:29
  #8
Medlem
Reevess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av priz
Du får en prenumeration på connosseur och kanske har din bank någon speciell titel typ förmånskund eller liknande.

Nu vill jag inte vara den som är den, men det är 1 500 000 SEK för Connoisseur.
Citera
2015-08-24, 00:35
  #9
Medlem
prizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reeves
Nu vill jag inte vara den som är den, men det är 1 500 000 SEK för Connoisseur.

Tack för rättelsen.
Citera
2015-08-24, 00:47
  #10
Medlem
brutefishs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av priz
Du får en prenumeration på connosseur och kanske har din bank någon speciell titel typ förmånskund eller liknande.
Magasinet distribueras till de 31 500 personer i landet som har en deklarerad inkomst över 1 500 000 kronor. Connoisseur Exclusive distribueras i december varje år till de 15 000 personer med högst inkomst. Ålder 20-68 år

en mille räcker inte.

som svar till TS. inte ett jävla skit.
Citera
2015-08-24, 01:08
  #11
Medlem
att få hem connoisseur är nog inget självändamål att sträva efter. jag var på deras motorträff för något år sedan med en släkting som får hem tidningen, och en klar majoritet av människorna där utstrålade en omisskännlig stank av nouveau riche. låt gå för att det är lite flashigt och allt det där, men tacka vet jag arte et marte...

annars är det väl som många säger att man blir nojig och mer varse valutaförändringar och optimala placeringar etc.
Citera
2015-08-24, 01:12
  #12
Medlem
Psyktabus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PatricHbg
Det är över 50000 människor i Sverige som har en taxerad inkomst på över en miljon, så särskilt unikt är det inte. Plus alla då som inte deklarerar sin inkomst/förmögenhet.

Va? Så få :O
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback