Citat:
Ursprungligen postat av
richard_swe
goggles, inte googles.
Låter skumt att den skulle tappa kontakten redan efter 50-80 meter, använder den bara wifi för att styras?
DJI är dyra, men det är kvalitetsprylar och levereras klar att köra.
Det går utmärkt att bygga egen till en bråkdel av priset med budgetmotorer som fungerar utmärkt och inte kostar mycket att reparera när man kraschat.
Eftersom du postat i "hobby" borde du vara lite mer intresserad av hur drönare fungerar än att bara köpa en färdigbyggd att flyga med.
Titta på vad det skulle kosta att köpa en frame, motorer, propellrar, styrkort, sändare/mottagare, kamera, gimbal, gps, och fpv-kit. hobbyking.com har alla delar, internet har instruktioner för att bygga, programvara för att kalibrera och styra.
Bygga egen drönare har jag ingen kunskap om, varken tid eller lust med att försöka lära mig heller, och min löd kunskap är inte den allra bästa, så ett färdigt paket vore toppen för mig, har ju min första ar drone 2.0 men den går ju som sagt på kass wifi så 35-50 meter så är de svag signal o risk att den flyger bort från mig

om det är wifi på en Dji Phantom vet ja inte men tror det knappast om man kan flyga sådär 300 meter + uppåt i luften ?