http://www.dn.se/nyheter/varlden/man...erade-bjornar/
Citat:
En man iklädd björndräkt trakasserade tre björnar när de fångade fisk vid en fördämning i Alaska. Det är oklart vad han hade för avsikt, skriver Time Magazine.
Citat:
Den utklädda mannen började hoppa upp och ner och gick sedan fram så att han bara var två till tre meter från björnarna.
Lou Cenicola, som ledde gruppen som var där för att räkna fisk, lyckades få björnmamman att flytta på sig för att skydda mannen i björndräkt och försökte sedan prata med mannen.
Mannen hoppade senare i sin bil och körde därifrån utan att ta av sig dräkten, fortsatt oidentifierad. För några år sedan har en liknande incident inträffat på ett annat ställe i Alaska, kanske är samma person?
Diskussion: Vad skulle kunna föranleda detta beteende? Är det en ny grizzlyman för er som sett den dokumentären (jag tyckte den var intressant även om personen inte verkade vara helt frisk).
Hur lyckades Lou Cenicola få björnmamman att akta på sig och lämna mannen i fred?