Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2015-08-06, 15:31
  #25
Medlem
Okej. Men hur mycket etanol ska jag hälla i då?
Citera
2015-08-06, 15:47
  #26
Medlem
Behövs väl en ny katalysator. Ligger väl på omkring 2000 kr om man inte köper Toyota original.
Citera
2015-08-06, 16:00
  #27
Medlem
ormbitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diesel-Walker
Okej. Men hur mycket etanol ska jag hälla i då?


Testa 5 liter på en full tank eller nåt däromkring, kör en sväng och gör ett försök. Går det inte så går det inte...
Har du inte någon liten verkstad i närheten där du kan "låna" avgasmätaren i 30 sekunder för typ en 50 lapp till kaffekassan, så brukar folk göra hos mig...

En katalysator håller ju för övrigt inte heller hur länge som helst, även om man så skulle önska.
Citera
2015-08-06, 16:07
  #28
Medlem
Globazs avatar
Kan vara så enkelt att termostaten inte fungerar riktigt så bilen ej blir riktigt driftvarm.
Citera
2015-08-06, 18:40
  #29
Medlem
hippilis avatar
Läck i avgasröret "kan" påverka avgas värdena
Citera
2015-08-06, 23:51
  #30
Medlem
SoTireds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lurven
Ett högt lambdavärde indikerar att det finns syreöverskott där lambdasonden sitter.
Kommer det in tjuvluft i avgassystemet innan lambdasonden mäter den "magert", och ECUn försöker fixa det genom att ge mer bränsle. Om det blir utanför systemets reglerområde kommer motorn att gå "fett" emedan lambdasonden signalerar "mager".

Precis så funkar det.
Förslag på var det kan läcka.
Grenrörspackning, sprucket grenrör, trasig flexskarv, spricka i främre rör innan katten.

Banka lite på katten med näven och lyssna om det skramlar innuti.
Det är ju bra om den är kall då, annars använd skyddshandskar
Citera
2015-08-07, 19:18
  #31
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lurven
Ett högt lambdavärde indikerar att det finns syreöverskott där lambdasonden sitter.
Kommer det in tjuvluft i avgassystemet innan lambdasonden mäter den "magert", och ECUn försöker fixa det genom att ge mer bränsle. Om det blir utanför systemets reglerområde kommer motorn att gå "fett" emedan lambdasonden signalerar "mager".

Att lambda indikerar mager blandning beror på att mätningen sker med en sond som förs in i bilens avgassystem, dvs det finns ett syreöverskott där mätningen sker i bakre delen av avgassystemet. Där styrsystemets egen lambdasond sitter ser säkert blandningen bra ut, annars så hade styrsystemet ökat bränslet tills den multiplikativa bränsleadaptionen når max och då blir inte bara bränsleförbrukningen märkbart högre, utan motorlampan hade sannolikt också tänts.

Trots att lambda indikerar mager så finns det dock ett bra skäl till att misstänka att motorn egentligen går för fett; det förhöjda CO-värdet. CO, dvs kolmonoxid bildas då det finns för lite syre i förhållande till bränsle varvid förbränningen inte blir komplett. Då CO-värdet är förhöjt och lambda visar mager blandning så beror det på att motorn går fett vilket bildar kolmonoxid, sedan läcker luft in i avgassystemet varvid lambdasonden mäter upp en mager blandning.

Eftersom mätningen sker i bakre delen av systemet så kan också lambda värdet påverkas av läckage i hela avgassystemet, dock lär bara läckage i den främre delen påverka motorstyrningens lambda så att motorn går fett.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback