Citat:
Ursprungligen postat av
Brajia
Man röjjer ut rummet (tar bort sängkläder och sopor) och sedan städar man det dagen innan den nya gästen kommer (renbäddar, moppar osv). Fast det går ganska snabbt, det tidskrävande är att städa bebodda rum.
Om antalet bebodda rum och vilka dessa är varierar så är det inte helt lätt att dela in det om man inte på förhand har bokningsinformation för hela perioden för samtliga rum, vilket jag antar att man inte har eftersom ett hotell som inte är fullbelagt kan ta in gäster med några timmars varsel.
De enklaste sätten att dela in det är t.ex alla rum på våning 1 måndag, våning 2 tisdag... eller alla rumsnummer som slutar på 1 eller 6 måndag, 2 eller 7 tisdag... men då kommer man inte förbi problemet med ojämn beläggning och inte heller problemet med att 2 helgdagar är ostädade så att en gäst som flyttar in en söndag och får städat en måndag behöver en ny städning senast fredag för att inte gå över tiden.
För att kunna göra något åt det skulle man behöva en modell som kan förutsäga vilka rum som kommer att vara belagda mer än 5 dar, eftersom det endast är dessa som behöver bebodd rumsstädning. Övriga kommer ju att städas snabbt och enkelt när ingen bor där. Utifrån dessa förutsägelser så kan man sedan dela in rummen i fem grupper för vilken dag de skall städas, men även om man gör så kommer det att bli olika i fördelningen då och då, när modellens förutsägelser är felaktiga.
Alternativt så schemalägger man städning dag 5 någon bor i ett rum om det inte infaller på en lördag då det städas fredag eller en söndag då det städas måndag, men då riskerar man att städningen klumpar ihop sig till vissa dagar om alla gäster flyttar in ungefär samtidigt.