Citat:
Ursprungligen postat av
jazzman35
Bra förklaring, "citerade" USA p.g.a. att republikanerna är relativt starka där och det var det snabbaste jag kunde komma på med ett land som har relativt stark konservatism...
Det kan jag ju förstå. Men jag måste erkänna att jag irriteras lite lätt över att konservatismen i nutidens Sverige i stort sätt alltid ska parallelliseras med konservatismen i USA. Det är ju inte på något sätt ditt fel, jag bara begrundar fenomenet. Givetvis kan en stor del av detta antagligen förklaras av att de konservativa författarna ofta är amerikaner, eller kanske engelsmän.
De flesta nationalstater i Europa har ju en samhällelig grund som ofta är en direkt motpol till USAs. I Europa är de olika staterna oftast stora med stora portioner socialism, socialism i den bemärkelse att det finns en stor tyngd lagd på inkomstfördelningens vågskål, tvärtemot USA.
Att USAs konservatism är tuff mot "big government" är inte konstigt, med tanke på deras historia. Men att KD, i det här fallet, går samma väg som republikanerna, visar bara på att de inte riktigt hittar hem.
Konservatism handlar om försiktig och återhållsam samhällsförändring. Det finns inte ett konservativt-startpacket som kommer med färdiga värderingar, redo att implementeras, som dagens KD målar upp sig att tro.
Ibland finner jag mig själv övertygad om att om Hitler aldrig förklarat någon krig, och att krig i Europa under senare tid också uteblev, så hade nationalsocialismen varit en naturlig version av europeisk konservatism. Med tydliga nationalstater, folkhem och gemensamma lador. (Både dåtida skördelador och sentida Magdalena-Borgiska finanslador.)
Jag vill givetvis försäkra dig om att jag inte är socialist. Speciellt inte enligt dagens definitioner av ideologin. Men jag kan se en del av dåtidens folkhemssverige som ett ideal.
Allt handlar egentligen om etik och moral. "Har jag rätt att göra så? Är det rätt att göra så? Borde jag göra så?" Detta är frågor ingen verkar ställa sig längre och i slutändan verkar de idag klumpas ihop och leda till: "Jag SKA göra så! Jag MÅSTE göra så! Det är MIN rättighet!"