Citat:
Ursprungligen postat av
HerrMet
Sett ur ett längre perspektiv är ju Karl XII i både nationalist och multikulti-förpackning "historierevisionism". Synen på historien och därmed Kalle dussin följer som bekant de moderna strömningarna. För ett par årtionden sedan skulle allt tolkas enligt den marxistiska historiska materialismen, ytterligare ett par årtionden bakåt skulle allt tolkas enligt den nationalistiska andan.
Precis! Hela förfarandet är ju helt bedrövligt!
Jag tror problemet ligger i att när läraren ska förmedla om "varför" saker och ting skedde, anledningarna osv. så hamnar man fel och, som du skriver, filtrerar det genom den för stunden kontemporära samhällsbilden. "För att det ska bli relevant och lätt att ta till sig". Vem har sagt att det ska vara lätt att ta till sig?
Det är riktigt svårt att komma ifrån detta, och jag har inget bra tips på hur man kan få bukt med det. Men det är så otroligt viktigt med historia, då det är den absoluta grunden till allt vi har och är idag, så en ordentlig satsning på, och debatt kring historia och historieundervisning efterlyses.