Citat:
Ursprungligen postat av
FoxOne
Då du uppenbarligen undanhåller mycket av väsentliga fakta kommer du inte att vinna någon större framgång med de tips och råd du möjligen kan få här. När man läser de tidigare trådarna du skapat,
Utbränd? samt
Min arbetsgivare tror att jag är utomlands under sjukskrivning. anser jag att de ger ytterligare fog för mitt påstående att du undanhåller stora delar av händelseförloppet.
Tråden dog ut så öppna en endast för få svar på frågorna jag undra över. Undanhåller inte något med.
Saken är så att jag blev sjukskriven och arbetsgivaren trodde att jag hade dra utomlands. När jag svara att jag har läkarintyg även som kan styrka att jag har varit hemma även så kasta en annan chaf ur sig att jag va sparkad från dagen innan då dom inte trodde mig.
Har två läkarintyg från två olika läkare att jag behövde vila då dom svara att jag va på väg in i väggen.
När min sjukskrivning va slut så gick jag självklart tillbaka till min arbetsplats och även för min arbetsgivare hela tiden va på mig under min sjukskrivning. Så kändes lättare och va där så dom skulle ge sig.
Så saken är så att jag undrar då om man kan bli sparkad för chefen tror man har ljugit för det spelade tydligen ingen roll att jag kunde bevisa med en kontroll på sjukan under tiden jag va borta plus familj och vänner som jag har träffat mm.
Träffade även facket idag och dom förstår inte med hur dom har tänkt