Oddssättarna resonerar i termer av en klungspurt när det kommer till morgondagens etapp. Bouhanni, Boasson Hagen, Modolo. Jag hoppas på en seriös utbrytning som håller i mål. Man ska ändå över ett krön på drygt 900 meter (starten på 155 m), och efter den högsta punkten passerats och utförskörningen klarats av ska man upp ett par hundra meter till.
http://www.steephill.tv/players/prof...profile-04.jpg
Cannondale har några åkare som redan är långt efter, bl.a. den unge Tour of Britainvinnaren Dylan van Baarle, 16 minuter efter Rohan Dennis. Verkar ha okej form, femma i Bayern Rundfahrt häromveckan. Lotto Soudals Pim Ligthart (10 minuter) och Skys Wout Poels (7 minuter), skulle kunna vara utbrytningskandidater.
Några som ligger mellan fyra och fem minuter efter ledaren som jag kan tänka mig vill satsa är BMC:s Michael Schar och Dylan Teuns, Giants Simon Geschke, Cofidis Nicolas Edet, och AG2R:s Samuel Dumoulin. BMC:s Samuel Sanchez och Europcars Thomas Voeckler ligger knappt fyra minuter efter ledaren, skulle vara kul om de kom med i en utbrytning. För en månad sedan var veteranerna i alla fall bra i gång, tvåa och trea på Tour de Yorkshire.