Citat:
Ursprungligen postat av
Shine_
Jag tycker du lyckas fånga förvirringen och det mentala kaoset som kan uppstå under trippar på ett bra sätt (speciellt under snetrippar)! Dessutom alltid intressant att läsa något annat perspektiv än det manliga som ju är överlägset vanligast här, intressant hur du upplevde ditt kön mm. Mensgrejen kan jag relatera till fast med piss - jag har många gånger under trippar varit mycket osäker på om jag kissat på mig eller inte (har i själva verket aldrig hänt)
Jag fastnar för en kommentar du skrev - "jag trodde att jag skulle kunna kontrollera trippen" Det är en vanlig inställning som lätt leder till snetrippar. Att försöka kontrollera trippen leder ofta till mer oro och elände, det är bättre att försöka acceptera det som sker, hur motbjudande den är (lättare sagt än gjort dock!). Jag jobbar själv fortfarande på detta efter 20 + trippar under uppåt tio år. Får exempelvis ibland syner man inte vill se, obehagliga bilder av olika slag osv, mycket svårt att stanna kvar i det.
Ja, det skrivs nog inte lika många tripprapporter av kvinnor här på forumet och jag kan tänka mig att psykedeliska droger upplevs olika mellan könen. Jag hade hela tiden planerat att skriva en tripprapport efter trippen och därför ville jag skriva den så fort som möjligt för att inte glömma viktiga delar.
Trots det missade jag ändå att ta med vissa saker i rapporten, som när jag sade "var vill du åka? Säg vilken värld vi ska åka till. Ska vi åka till Thailand? Eller nä... det är fan för svennigt!" och när jag såg en bild på en kuk (normalstor, antar jag) och sade "den där ryms INTE i mig!", haha.
Det var lite lustigt att jag kissade på mig, även om det var så lite. Jag tänkte flera gånger under trippen att jag inte ville kissa på mig så det var nog därför jag gjorde det, haha.
Min vän sade flera gånger att jag skulle sluta tänka så mycket på vad som är äkta och inte och bara låta saker hända. Jag tror jag har lite av ett kontrollbehov över mig själv och därför var det svårt att bara släppa allt och njuta.
Tack för ditt inlägg!
Citat:
Ursprungligen postat av
insectqueen
Jag minns en gång när jag var svampad och en kompis fick för sig att på sig på ett pussel, kom in i rummet och hittar henne i fosterställning omgiven av vad som såg ut som miljarder pusselbitar, hon sträckte fram en till mig,såg helt förtvivlad ut och flämtade fram:
"-Varför? Vem?"
Började skratta okontrollerat och alla vätskor som kan komma ur ansiktet fullständigt rann ur mig, tårar sprutade, näsan rann och jag dreglade något fruktansvärt, det var helt sjukt men väldigt roligt.
Haha, man beter sig minst sagt märkligt under påverkan av psykedeliska droger - det har jag fått erfara.