En grej som jag alltid funderat på när det gäller det här, är ju att vi bara ser hyperkuben som ett tvärsnitt i 2 dimensioner på skärmen. Det blir ju ologiskt och hela två dimensioner ifrån verkligheten. Det är som om att man skulle se tvärsnittet av en kub som punkt och sedan försöka föreställa sig kuben...(nästan...)
Skulle man inte kunna göra tvärsnitt i 3d, med hjälp av en 3d-skrivare tex? Dessa kan man sedan vrida på själv, och man borde få mycket mer perspektiv över det hela (så mycket som det är möjligt iallafall).
För att göra det ännu bättre skulle man kunna ta och göra tio (till exempel) verkliga tvärsnittshyperkubsmodeller, där man har roterat hyperkuben olika mycket via ana-kata-axeln. Borde man inte kunna få ett någorlunda bra perspektiv av ana-kata-axeln om man har dessa betydligt mer verklighetsnära modeller? Som man dessutom kan vända och rida på (via de tredimensionella axlarna), och "indirekt" vrida via ana-kata-axeln genom att byta till nästa modell man har?
Eller spekulerar jag för mycket?