Jag lånar tråden lite då jag också har blivit lite intresserad av att taga upp detta klassiska tidsfördriv!
Jag undrar också vilken båge jag ska välja, jag vill köpa en billig först, och jag har hittat dessa:
https://www.funstuff.se/produkt/Evel...bage-set-112cm
de finns i tre storlekar, 130 cm, 112 cm samt 93 cm, och jag undrar just vilken jag skall välja?
Jag själv är medellängd, ganska stark, tränar mycket, men har skadat mig litet så ska därför undvika gymmet i ett par månader. Jag väger mellan den minsta, 93 cm, och den största, den mitt emellan är så "dyr" att man lika gärna kan ta den största istället.
(Att de är "juniorstl" bryr jag mig inte om, jag vill inte lägga ut tusen kronor på någonting som jag sedan av ngn anledning inte använder)
Jag måste få fråga också, är det lagligt att skjuta lite i skogen? jag bor i norrland och hade tänkt gå till ett lämpligt ställe där det knappt aldrig är någon och skjuta lite där på en kartong eller liknande(ej träd alltså)