Ett populistiskt slag i luften
Citat:
Den bästa strategin för att motverka de främlingsfientliga krafterna är att bygga landet starkt för framtiden, menar Magdalena Andersson.
Snälla, kan hon/M/någon inte bara berätta hur de ska göra det?
Citat:
Ursprungligen postat av
karanan
1. Träffar massvis av invandrare dagligen, på arbetet, kollegor, klienter, vänner osv. Åker kollektivt bland hundratals människor av olika folkslag. Inte en enda gång har jag stött på någon som helst form av rasism. De se yrar om "hittepårasism" är de som försöker skapa klyftor mellan folk. 2. Så länge Magdalena och hennes partivänner inte vågar diskutera VOLYMEN av antalet invandrare vi mäktar med ,så har man totalt undvikit invandrarfrågan. Man har totalt struntat i sina uppdragsgivare, väljarna.
Bra inlägg, det är värt att notera att hon pratar om
Citat:
– Alla de som ser ut att ha fötts någon annanstans. Alla som lever med någon som är född i ett annat land – eller ser ut att vara det.
Allt hon säger låter som ett stort argumentationsfel, riktigt svagbegåvat. Halmgubbe? Skyller ifrån sig med stora ord.