Citat:
Ursprungligen postat av
carminaburana
Ok ja jag hade ju inte tänkt dra något nytt själv hehe! Men är det helt omöjligt att de HAR dragit en kabel med jordad sladd till just det nya jordade uttaget, och låtit de ojordade vara kvar? Vad skulle kunna vara en dödlig.missuppfattning då?
Jord är en säkerhetsåtgärd, att ha ett uttag med jordbleck är som att ha en uppblåsbar livbåt med hål i.
Sedan är det mycket farligt då jorden leder ström. Skulle du få ett isoleringsfel på utrustning som är ojordad samtidigt som du kommer i kontakt med jordad utrustning så riskerar du livet. Jordfelsbrytaren kommer inte att utlösa och om det vill sig illa krampar du utan möjlighet att släppa taget.
Återigen:
A) Är det jord framdragen ska den klippas och isoleras. Sedan ska uttagen bytas.
B) Är jord inte framdragen ska uttagen bytas till ojordade.
C) Anlita en elektriker för att dra fram nytt kablage i hela rummet, så du får jord överallt. Räkna med att det kostar 10.000 kr.