Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2015-06-11, 12:54
  #13
Avstängd
Säg att jag har 70 k på banken, pengar som inte är helt rena, kan jag för allt då och polisen kan inte spåra pengarna?
Citera
2015-06-11, 17:36
  #14
Medlem
Trillskes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thebigcock
Säg att jag har 70 k på banken, pengar som inte är helt rena, kan jag för allt då och polisen kan inte spåra pengarna?
Jo, de kan spåra det utan problem. Ditt köp av bitcoin är ju direkt spårbart. Dina bitcointransaktioner kräver sedan en mer punktad insats för att spåra.

När du väl håller bitcoin kan man antagligen se det lite som att mindre fasoner är väldigt mycket lugnare - ingen kommer lägga ned resurser på att försöka lista ut dig. Medan större grejer skulle kunna nystas upp fullständigt. Så jag misstänker att yrkeskriminella fortfarande föredrar cash eller fysiska föremål som fundamental värdebärare för större organisationer. Antagligen en del bitcoin vid sidan av det (se silkroad etc).
Citera
2015-08-18, 09:08
  #15
Medlem
Ja precis som skribenten ovan beskriver, cash och andra värdebärande föremål saknar en transaktionshistorik och är därför att föredra vid illegal handel. Fördelen med bitcoin är att den är elektronisk, så att skicka ett par mille över nätet är säkrare än över landsgränser/tullen.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback