Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-05-25, 21:36
  #1
Medlem
Hej FB! Undrar om ni har några åsikter angående vilket av monetarism och keynesianism som är bäst när det gäller hållbarutveckling? Om ni har skriv gärna för och nackdelar på de båda
Citera
2015-05-26, 02:08
  #2
Medlem
littlefs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Softpotatisen
Hej FB! Undrar om ni har några åsikter angående vilket av monetarism och keynesianism som är bäst när det gäller hållbarutveckling? Om ni har skriv gärna för och nackdelar på de båda

Gör dina läxor själv. Skämt åsido.

När det gäller hållbar utveckling antar jag att du menar vilket som är bäst långsiktigt.

Keynesiasimen förespråkar ju väldigt mycket statlig inblandning. De förespråkar även stora lån från andra länder. Detta kan självklart bli problem i framtiden ifall det sker något oväntat, då sitter man där med en skuld på många kronor! Om man skall se det från ett långsiktigt perspektiv skulle jag personligen förespråka monetarismen, då det bygger på att ekonomin anpassar sig till samhället och jobben. Detta tar givetvis längre tid att komma in i en högkonjuktur, men samtidigt så är det mindre riskfyllt och man tar inte stora lån för att få ekonomin i rullians.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback