Citat:
Ursprungligen postat av
flashback-000
Jag har börjat med Duloxetine Krka 60 mg. Det står att maxdos är 120 mg. Jag började med 180 mg på en gång. Alltsö överdos. Jag känner absolut ingenting. Har ätit dom så här i 3 dagar nu. Varför reagerar inte min hjärna?
P.s Ninjor1987 + ni andra får jättegärna svara

Jag håller med Syntocinon om att du går alldeles för fort fram - gå ner i dos till åtminstone 120 mg.
det tar i regel just exakt 3 dagar för Duloxetin att nå steady-state - det vill säga, att medicinen inte går ur kroppen på dig, utan att den påverkar dig mer eller mindre 24/7.
Sen kan den större, märkbara effekten dröja åtminstone 2-3 (ofta 4-5) veckor, så det går inte att avskriva en medicin så här fort.
Det bör nämnas att bevisen för att Duloxetin ger någon större effekt efter 60 mg i dos, är begränsad - för dom flesta planar effektökningen ut efter 60 mg. Så att köra på 180 mg är helt onödigt.
All right, om jag ska kunna göra någon kvalificerad gissning till varför mediciner inte fungerat på dig som på normalbefolkningen så behöver jag veta mer:
Vilka andra mediciner har du använt?
Vilka doser?
Hur länge?
Vill se om det finns något mönster här...
EDIT:
Det här är en fallrapport, samt en till refererad, som nämner hur överdosering av Duloxetin var nödvändigt hos två personer med grav OCD, varav den ena hade "Binge-Eating Disorder".
Suprathreshold Duloxetine for Treatment-Resistant Depression, Anorexia Nervosa Binge-Purging type, and Obsessive-Compulsive Disorder
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3342990/
Känns symptomen möjligen igen...? Dock, nu rör vi oss på okänt vatten - så ta det lugnt och gå ner till 120 mg, som sagt.
Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
"Terapeutisk" betyder "behandlingsmässig" alltså "terapeutisk maxdos" är alltså maximal dos man ger i behandlingssituationer. Det är troligtvis inte farligt med 100 mg men knappast motiverat i normala fall. Med Fluoxetin har man tex inga problem med viktökning eller diabetes. Det är heller inte så svårt att avsluta behandlingar då Fluoxetin har en extremt lång halveringstid. Ingen nedtrappning är normalt nödvändig.
Arbetet - du som har klinisk erfarenhet - vad brukar non-responder fallen, eller högdos-fallen, bero på? Hur många sådana har ni i regel, inom vården?
Är det så enkelt att Flashback-000 har en mutation i sina CYP450 -enzymer som gör att hon är en supersnabb metaboliserare? M ao, hon når inte steady-state för dom mediciner hon har provat hittills.
Ska bli intressant att se hur många hon minns - då kan man ta en titt om det finns någon enzymatisk gemensam nämnare.