Citat:
Ursprungligen postat av
Superkuf
Att räkna döda i länder där folkbokföring aldrig funnits, ibland under pågående världskrig och ofta efter decennier av historieförfalskning är svårt. Men på det hela taget anses Kommunismens svarta bok vara trovärdig och korrekt.
Är det inte rätt vanskligt att det finns en skillnad på nästan 40 miljoner mellan de högsta och lägsta beräkningarna? Jag menar då inte i etisk mening. 1 miljon hit och en miljon hit är i en moralisk kontext inte så petigt (om vi inte snackar om en mycket liten folkgrupp där en miljon hit och en miljon dit kan vara en fråga om utrotning), det gör det varken värre eller bättre. Jag menar i ren kunskapsteoretisk mening: skillnaden på 40 miljoner är enorm! 40 miljoner människor är en rätt stor massa och frågan är då hur i helvete siffrorna kan spreta så mycket.
Citat:
Och detta gjordes av att den kommunistiska ideologin, åtminstone i sovjetisk-kinesisk-etiopisk tappning krävde dessa insatser. Privata näringsidkare som bönder kunde inte accepteras i det kommunistiska systemet, inte heller arbetsmetoder som härstammade i det pre-kommunistiska samhället.
Borde man inte vara mer specifik och skriva den marxist-leninist-stalinist-maoist(osv)-traditionen av kommunism? Typ Den totalitära kommunismens svarta bok eller Kommunistiska diktaturers svarta bok, eller något liknande? Det vore ju att mer tydligt avgränsa vad man menar vilket är ett krav inom all seriös akademisk forskning.