Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-05-17, 20:24
  #1
Medlem
knarkpotatiss avatar
Vet inte säkert som amen i kyrkan om denna tråd redan finns, men om inte så vill jag skapa den nu.
Har ni hört begreppet "90-talsfarsa"? Ett lite sammanhängande begrepp jämte vid "en farsa som har barn som är födda på 1990-talet", och även en synonym för det. Vissa av oss kanske är sådana farsor. Själv gick jag i skolan under 1990-talet, men det gör min farsa till en 90-talsfarsa, så jag vet en del om begreppet och dess mening. Berätta lite och kom med era tankar gällande detta.

T.ex: alla 90-talsfarsor har Volvo-bilar, bor i halvnybyggda hus i trånga områden som ligger utanför innerstaden. Börjar ni fatta principen gällande det här? Dela med er av era tankar och åsikter!

/KP
Citera
2015-05-17, 21:36
  #2
Avstängd
POLYGR1Ps avatar
Ha.Ha.Ha.
Citera
2015-05-18, 00:07
  #3
Medlem
Nurjenfs avatar
en drös som fortfarande har halva inne i "den gamla skolan", det vill säga när eleven ska fråga, och där den enigmatiske läraren vill suga och slicka på den lilla kunskap hen besitter så länge
det bara möjligen är antastligtbart möjligt. - Eleven är dock redan förstoppad med både det enda och det andra, och står hellre och tallar tarzan när landsfadern ska visa hur man byter däck och samtidigt se så där hysteriskt besvärad ut av nuets stund.

Tarzan försöker visa lappLisa intresse men har egentligen tankarna på annat, typ hur man snabbast smiter undan på bästa sätt. Lisa gör en svepande blick för att söka bekräftelse samtidigt som svettet rinner längs dom tärda kinderna. - men Tarzan har gått och gömt sig, igen.


90tals farsorna är i grund och botten ett gäng sjysta pajsare som ur nationell synvinkel kämpar på bra. - Dom har dock ingen grundlig förankdring och tofflar därför mer än tofflorna själva i förhoppningen att bli bekräftade. - Hjärtattack/stroke och dom vanliga åkommorna kommer dock snart ta kol på dom, och det nya världsledande Sverige är då i full fas,- va det nu är
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback