Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2019-10-16, 19:30
  #385
Medlem
-Mystics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kontrarevolutionar
På Flashback kan man inte skapa nya forumdelar överhuvudtaget. Om man störde sig på integration och invandring hade man kunnat skapa invandring och integration med egna regler.

Men visst ryker dom med. Får se hur det blir nu efter Kina köpt skiten.

Säg ett forum som du saknar som inte täcks upp av något annat forum? Integration och Invandring är högaktuellt i Sverige, det förtjänar klart ett eget forum.
Citera
2019-10-16, 19:33
  #386
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Mystic
Jag gillar absolut Reddit när det kommer till ämnen som inte är politiska..... Men så får det blir något politiskt så flockas alla vänsterextremister.

/r Sweden är ett typexempel.

Visst är Flashback också lite av en echo chamber fast åt andra hållet, men här blir du inte nedröstad och moddad in absurdum.
Brukade vara annorlunda. En gång var det r/sweden som var höger och r/svenskpolitik var supervänster. Det vände i ungefär samma takt som opinionen i verkliga livet. Det gjordes försök att förbjuda länkar och lite annat men det blev helt dött. Längesen jag överhuvudtaget gick in på reddit nu så det kan vara annorlunda men det var intressant att se.
Citat:
Ursprungligen postat av kontrarevolutionar
Hahahaha eller hur. Flashback är en enda stor circle-jerk när det kommer till politik

På reddit finns massa olika sub-red beroende på smak men varje sub-red är sin egen circle-jerk.

T ex thedonald är väldig annorlunda i förhållande till beholdthemasterrace eller varför inte wtf.

Reddit är mer som Flashback om det hade haft vanliga människor. Givet att det är större då så valfriheten ökar och moderator rollen är inte så centralstyrd.
Skillnaden är att här får alla åsikter som inte bryter mot regler ligga kvar. Även om rösterna på inlägg är en intressant idé fungerar det väldigt dåligt i praktiken och den stora massan censurerar avvikande åsikter. Riktig gruppmentalitet också där bemötandet påverkas av rösterna på inlägget, kan bli riktigt vidrigt ibland speciellt när de sitter på sina höga hästar och leker bättre än andra.
Citera
2019-10-16, 19:38
  #387
Medlem
Vansterpartiets avatar
Mer likt familjeliv skulle jag säga. Hysteriska kärringar och fittriddare.
Citera
2019-10-16, 19:42
  #388
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HerrMannlichtMann
Reddit är precis som flashback en plats framförallt för ensamma nördiga män.

Reddit har betydligt mer nyans där flashback främst har konservativa strömningar med nationalistiska drag medans Reddit innehar en större politisk mainstream eller vänster & kontrakultur.

På flashback skriver främst män med skandinaviskt utseende eller män som kan passera som skandinaver.

På reddit skriver alla olika typer av män även vanliga svenskar alltså inkluderat sådana som inte nödvändigtvis ser ut som hypersvenssons.

Detta ser man framförallt på den typen av saker som skrivs på respektive forum och jag har indirekt följt diskursen på respektive sedan båda platserna blev "mainstream".

Vad gillar du min nya frissa?

Ja den kan du ju tydligen se på någe vis. Hur gör du?

Tror att Flashback är rätt unikt som forum oavsett land. Gillar man inte "extremister" så är det enkalt att hålla sig borta från såna trådar.

Politisk moderering har förekommit och kanske förekommer fortfarande men det kan man leva med för den är som jas ser det högst begränsad.

Och moderatorer som agerar aktivistiskt brukar inte bli så långvariga.
Reddit är rätt kasst i jämförelse enligt min uppfattning. På olika sätt.
__________________
Senast redigerad av MrStreamer 2019-10-16 kl. 19:46.
Citera
2019-10-16, 19:52
  #389
Medlem
GR82BSTR8s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arktiz
Understatement of the year.

På Flashback så runkas det friskt bland användare som dras mot högerkanten. Säger du något som inte går hand i hand med "FoLkmOrDeT pÅ SvEriGe Av lAnDsförRäddaRNa" så stämplas du direkt som vänsterextremist av Flashbacks självutnämnda nationalistelit.

Precis som reddit är en runkcirkel för vänsterextrema så är det likadant på flashback fast för högerextrema.

4chan är inte som flashback eller reddit eftersom alla åsikter faktiskt välkomnas där. /pol/ huserar både nazister och kommunister i mängder.
Och? Du får väl sluta vara en fitta och börja tåla lite mothugg. Ditt bölande vore legitimt om du blev bortmodererad pga dina åsikter men så är det ju inte. Pallar du inte att jag som användare äcklas av dig kanske du ska beställa en ny ryggrad från AliExpress och testa om den funkar bättre?
Citera
2019-10-16, 19:56
  #390
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av happilappi
Reddit är verkligen inte som flashback. Det är fullt av vänsterextremister och liberalextremister där. Bortsett från the donald subredditen då.

Reddit är en läskig sektkultur med sitt upvote system.
Till skillnad från flashback då?
Citera
2019-10-16, 20:06
  #391
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av gojanO
Precis som flashback då....


Vänsterblivna mods raderar ju allt som inte passar deras agenda.

Vart här länge länge, senaste 4-6 månaderna har Flashback gått långt åt vänster hållet....

Moderatorerna är ju numera extremt vänsterradikala.

Säger som Maritza Horn/älskar dig mindre och mindre.

Hatar vad FB utvecklats till. Snart skiter ja fullständigt i I/I.

Radikaliseringen bland de yngre moderatorerna är så vidrig.

Glömde jag säga att jag hatar moderatorerna på I/I över allt annat. Skulle vilja slita lungorna ur dem.

Dessa vänsterradikala moderatorer är ett direkt hot mot mitt land.

Sen låter dessa vänsterliberala Piece of Shit's att anklaga vanliga FB members för 1.07.
__________________
Senast redigerad av nattsvarthat 2019-10-16 kl. 20:44.
Citera
2019-10-16, 20:32
  #392
Medlem
Reddit är starkt influerat av EUs propagandaverk, den saken är säker. Tvivlar ni så kolla upp valfri tråd om Brexit. Skrämmande nivå.

Tycker Flashback är unikt och inga bra jämförelser finns. Flashback är mer än ett diskussionsforum, det är även en enorm kunskapsbank med ärliga åsikter. På reddit döljs de impopulära åsikterna medan de etablerade premieras, recept för en "echo-chamber".
Citera
2019-10-16, 20:34
  #393
Medlem
GR82BSTR8s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nattsvarthat
Vart här länge länge, senaste 4-6 månaderna har Flashback gått långt åt vänster hållet....

Moderatorerna är ju numera extremt vänsterradikala.

Säger som Maritza Horn/älskar dig mindre och mindre.

Hatar vad FB utvecklats till. Snart skiter ja fullständigt i I/I.

Radikaliseringen bland de yngre moderatorerna är så vidrig.

Glömde jag säga att jag hatar moderatorerna på I/I över allt annat. Skulle vilja slita lungorna ur dem.
Jag tror inte det handlar om vänsteraktivism, det är snarare undermåliga inlägg som ryker. Jag vet av egen erfarenhet hur svårt det kan vara att nå fram till en blattehatare som gått all-in. En sådan ser inga nyanser, lyssnar inte på argument... Även om jag förmodligen tycker exakt som Blattehatare Deluxe så får jag snart höra att jag är en ”blattekramare”, ”kommunist, och ”våldtäktsman”... Really? Jag skulle många gånger vilja gå ännu längre än blattehataren men det verkar inte sjunka in, får de minsta lilla mothugg så har ”jag blivit hjärntvättad av den globala sionistkonspirationen”...
Citera
2019-10-16, 22:33
  #394
Medlem
Avsiktarens avatar
Reddit är så pk så att man blir mörkrädd.
Citera
2019-10-16, 23:00
  #395
Medlem
Reddit är mer som Aftonbladet, dvs vänstertrams och en massa tjat om Trump. Riktig skitsida om man nu inte är så där bajsnödigt PK. Då kommer man trivas.
Citera
2019-10-16, 23:23
  #396
Medlem
Scrip7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kentuckyfry
Reddit är mer som Aftonbladet, dvs vänstertrams och en massa tjat om Trump. Riktig skitsida om man nu inte är så där bajsnödigt PK. Då kommer man trivas.
Jag skulle säga mycket värre än Aftonbladet. Till och med mer vänstervridet än Expo, speciellt på politikdelarna.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback