Citat:
Ursprungligen postat av
BaraSkitidag
Absolut har mycket skit hänt under Stalins styre, men nu var frågan om att försvara landet, det gjorde de och gör än idag och väldigt många ryssar tycker det är överordnat ditt västerländska tycka om sig själv ideologi som alla andra måste följa. Har du varit i ryssland och levt med och umgåtts med ryssar? Alltså vanliga knegare?
Rysslands hot var överhängande, hade inte Tyskland försvarat sig med offensiven så hade ryssen attackerat ändå. Det röda hotet hotade inte bara Tyskland utan hela Europa, när tyskarna väl nådde Ryssland så var det bara veckor innan Ryssland skulle gå på offensiven. Ibland är offensiv bästa försvar.
Ryssland gjorde mycket mer än bara försvara landet, kom igen, inte ens du kan vara så blind. Folkmord och avrättningar på oliktänkande är ju också ett "försvar av riket", de var ju ett reellt hot emot Stalin och hans trånga åsiktskorridor. Ungefär som Sverige.
Vad har ryssar som folkgrupp med detta att göra? Detta är rent politiskt, en av mina bästa vänner var ryss.