Vad ska du ha datorn till? Spel? Arbete? Vad skall du lagra på hårddisken? Filmer, spel, tvserier, bilder, dokument?
Jag hade valt bort i7 och kört på en i5 om du inte sysslar med processorkrävande uppgifter som videoredigering / encoding eller något sådant. Så kommer du ner i pris lite, i5 duger finfint för det mesta liksom.
Skillnaden mellan SSD och SSD-cache är att med en SSD blir läs- och skrivtiden till hela hårddisken mycket kort, dessutom skadas en SSD inte om du skulle tappa datorn eftersom den inte innehåller rörliga delar. En SSD-cache är ett litet flashminne som är inbyggt i en vanlig mekanisk långsam hårddisk. Tanken är att operativsystemet skall lägga filer som används ofta på SSD-cachen och ha resten på den mekaniska hårddisken.
Hur snabbt det blir i praktiken vet jag inte, men du får garanterat inte samma hastighet som med en riktig SSD hela tiden.
Här är ett informativt youtubeklipp som beskriver det jag skrev ovan
Skulle du mot förmodan få för dig att installera linux på datorn så går det utmärkt att lägga systemet på SSD-cachen och hemmappen på den mekaniska disken. Då uppnår du mycket låg starttid för operativsystem och program.
Nackdelen med en SSD är att de kostar lite mer pengar. Kan du tänka dig att gå ner till 250gb eller rent av 120 så kommer du att spara en del pengar. Tänk dock på att Windows i sig tar förvånansvärt mycket plats.
För att sammanfatta: Välj en i5 och satsa gärna på en riktig SSD.