Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2005-10-09, 20:49
  #1
Medlem
Vad är det här för uppfinning?

Citat:
Det handlar om så kallad frekvenstek-
nologi, en vetenskap inom vilken kunska-
pen ännu är ofullständig. På flera håll
pågår forskning för att bevisa hur proces-
sorn sätter igång den resonans i vattnet
som gör att de kemiska och molekylära
egenskaperna återställs.
Ewas uppfinning sätter vattnet i sväng-
ning med hjälp av en sändare och en mot-
tagare. Då frigörs syret. Det reagerar med
metalljoner så att bland annat järn och
koppar oxiderar. Tack vare att kalken kris-
talliseras bildas det inte några avlagringar
i vattenledningarna. Dessutom rensas
gamla avlagringar successivt ut. Det
handlar egentligen om att vattnet stimu-
leras till självrening.


http://www.nilemarkenergiprodukter.se/

http://www.elfa.se/antenn/arkiv/3_02.pdf (Sid. 5)

Bluff och båg?
Citera
2005-10-09, 20:57
  #2
Medlem
von Schmerzs avatar
Uppenbarligen har hon starka företag i ryggen, så någon slags sanning borde det ligga i det. Fast jag blir lite misstänksam mot att en beteendevetare kan uppfinna en effektiv vattenrenare som tekniker och fysiker inte kan förklara hur den fungerar. Jag skulle gärna vilja se ett oberoende test av apparaten.
Citera
2005-10-09, 21:24
  #3
Medlem
låter som rena båget,
järn i vatten förekommer enbart som järnoxid om det inte är rören dom är ute efter. kemiska och molekylära egenskaperna återställs vilka kemiska föroreningar är det finns det några om det finns så tar man dom med sand eller kol filter,,
#Tack vare att kalken kris-
talliseras bildas det inte några avlagringar
i vattenledningarna. Dessutom rensas
gamla avlagringar successivt ut. Det
handlar egentligen om att vattnet stimu-
leras till självrening. #
att det finns kalk i vatten är ingen hemlighet och att det faller ut när syret drar (het vatten) det är det som ger ph värdet det är ju inte av joniserat eller distellerat vatten


vad skall apparaten vara bra för
Citera
2005-10-09, 21:32
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fet&elak
vad skall apparaten vara bra för

Rening av vatten tydligen.

Allt blir bättre, vattnet blir godare, lukter försvinner, växterna mår bättre mm mm.

Det luktar lite skojeri, men dom har ju några stora företag i ryggen som sagt.

Det kan ju inte vara någon komplicerad teknik i grund och botten, frekvensvågor sändare/mottagare?
Citera
2005-10-09, 21:36
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Petter Utas
Det luktar lite skojeri, men dom har ju några stora företag i ryggen som sagt.
Det var väl nåra skojare som lyckades sälja in vattenvirvlare till riksdagshuset...

Jag förstår inte heller vad det är för vågor som det gäller?? Ljudvågor? Elektromagnetiska vågor?
Citera
2005-10-09, 21:46
  #6
Medlem
InkoPinkos avatar
Pseudovetenskapliga förklaringar får alltid mina varningsklockor att ringa!!

En parallell kan dras till HIFI-världen, där det säljs de mest vansinniga prylar som uppges "förbättra" ljudet.
Citera
2005-10-09, 22:26
  #7
Medlem
#Rening av vatten tydligen.

#

från vad då bakterier tar man med uv filter eller pastör tungmettaler med kol andra föroreningar med sand filter,,

har aldrig hört talas om något liknande men det fanns någon idiot som kursade mangneter ock på stod att det hade en effekt,
Citera
2005-10-09, 23:01
  #8
Medlem
phooooos avatar
Publicerat i Folkvett nr 1/2003.

Den verkar vara helt fantastisk eftersom det inte heller krävs tillföra någon enegi/kemikalier för processen


Citat:
Uppfinnaren heter Ewa Nilemark. "– Det jag har uppfunnit är inte styrkt av vad som står att läsa i skolböckerna, säger Ewa. Enligt dem är oxidationsprocessen inte möjlig. Hon är utbildad beteendevetare

http://www.physto.se/~vetfolk/Folkve...31svenskt.html
Citera
2005-10-09, 23:07
  #9
Medlem
InkoPinkos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av phooooo
Den verkar vara helt fantastisk eftersom det inte heller krävs tillföra någon enegi/kemikalier för processen
[i]



http://www.physto.se/~vetfolk/Folkve...31svenskt.html

Den arbetade ju med "frekvensteknik"!
Så det tilldöredes alltså ingen energi? Jag trodde i alla fall att det rörde sig om ultraljud eller liknande.

Men det är klart.. beteendevetare är nog inte helt fel bakgrund när det gäller att sälja bluffprodukter!
Citera
2005-10-10, 00:38
  #10
Medlem
RDX*s avatar
Jag vet att det pågår forskningsprojekt där dom försöker få fram en maskin som renar blod mha ultraljud. Men om man läser citatet ovan så låter det direkt taget från något HIFI forum.
Citera
2005-10-10, 00:43
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av phooooo
Den verkar vara helt fantastisk eftersom det inte heller krävs tillföra någon enegi/kemikalier för processen
[i]



http://www.physto.se/~vetfolk/Folkve...31svenskt.html

Ur Folkvett:

Citat:
Mirakelrenare
I tidningen Antenn nr 3/2002, som utges av elektronikkomponentsäljaren Elfa, finns en artikel om en s.k. vattenprocessor. Denna sägs kunna rena vatten. "Utan hjälp av kemikalier får vattenprocessorn kalket i vattnet att kristallisera, klor att förvandlas till koksalt och järn, koppar och mangan att oxidera och fällas ut." Hur går det hela till? "Det handlar om så kallad frekvensteknologi, en vetenskap inom vilken kunskapen ännu är ofullständig." En bild visar att apparaten fästes utanpå vattenledningen. Eftersom den varken fordrar drift eller underhåll tycks den dessutom vara en evighetsmaskin. Apparaten kräver alltså ingen tillförsel av energi i form av batterier eller liknande.
Uppfinnaren heter Ewa Nilemark. "– Det jag har uppfunnit är inte styrkt av vad som står att läsa i skolböckerna, säger Ewa. Enligt dem är oxidationsprocessen inte möjlig. Hon är utbildad beteendevetare, något som hon tror var en stor fördel när hon grubblade på uppfinningen. – Som beteendevetare har man ett helhetstänkande. Jag hade nytta av att mitt sätt att tänka inte var begränsat av skolning, förklarar hon."
Vasakronan, HSB, Akademiska Hus, De Laval, Preem, OK/Q8, Statoil m.fl. uppges ha köpt apparaten. Folkvett vågar satsa en slant på att vattenprocessorn inte fungerar om man testar den vetenskapligt.

Det låter bara mer och mer osannolikt, en helt ny uppfinning av en beteendevetare renar vatten utan energiförbrukning med "frekvensteknologi".
Dessutom är oxidationsprocessen omöjlig enligt forskare inom området.
Vilken tur att hon inte låtit sig "begränsas av skolning".

Solklar skojare!
Citera
2005-10-10, 01:10
  #12
Medlem
Förbättra dricksvattnet i din båt för det facila priset av 3800 SEK!

http://www.hammax.se/processor.htm

Där publiceras även ett testresultat utfört av ett ackrediterat företag.
Testet är ackrediterat, men förmodligen inte provtagningen, det går ju att skicka in en behållare med bra vatten och en med dåligt för att få dessa resultat (med minimala skillnader).


Letade lite till, dom är kreativa!
http://www.richard-carter.co.uk/berkshires/advert_1.htm

I UK marknadsför dom sig mot grisuppfödare, tydligen minskar antalet lungsjukdomar på svin radikalt om man köper deras manick.


Manifesto:
Bakgrund/Ewa Nilemark

"Eva Nilemark (uppfinnaren) önskade hjälpa till så att alla kunde få möjlighet att dricka och använda ett rent och vitalt vatten.

En natt vaknade hon och hade sin helt nydanande innovation helt klar. Denna ide´ har nu utvecklats till den processor som erbjuds världen över."

http://www.avatten.com/

Hon blev frälst!

Produktinformationen är i samtliga fall tämligen innehållslös och visar oftast bara en veckad rostfri plåt.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback