Citat:
Ursprungligen postat av
Ang_rita
Hemsk tjockisnorm vi har. Det är ok att vara gravt ohälsosam och se ut som Peter Harrysson, Anna Book, Plura eller Edward Blom. Ingen säger nåt. Nåde den som säger nåt om hur de ser ut.
Men om någon börjar träna hårt och lägger ut en trött bild. Då jävlar ska det kommenteras. Då vaknar alla förnekelsetjockisar.
Alla mår bra av att träna. Men alla har inte förstått det.
Kan man använda "smaltjocka" Måns Möller med övergödda tjocksmockar som jämförbart exempel?
Klart att man mår bra av att träna. Och att dra i sig en massa onyttigheter, är absolut inte bra även om det är individens eget val.
Men att i det här sammanhanget ens nämna späckfettot Edward Blom? Jag menar, kom igen, det är inte samma sak att vara otränad, som att vara ett överviktigt fläskberg.
Förövrigt tycker jag det är väldigt omdömeslöst av Måns att köra stand up med terrorfinansiären Özz Nujen. Har man det minsta kännedom om Özz, Rahkmat Akilov och Özz:s svartbygge på Gotland, och har något så när moral kvar, så syns man inte ihop med en sådan lismande och bakslug smilfink.
Nej, det visar på en väldigt sviktande moral från Måns sida. Sen gillar jag inte hans ansikte heller, det är något störigt över honom, men det är en annan sak.