Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2015-04-27, 19:51
  #25
Medlem
Hegamons avatar
Inte frodats. Istället något har växt fram för att du under en längre tid upplevt det italienska köket...
Är det något positivt som växt fram kan det med fördel härledas till något som frodats. Ifall något negativt växt fram är det bättre säga hatet eller missnöjet har grott.

Istället för att det negativa har frodats... Det låter illa att säga cancern har frodats i högsta välstånd i den sjukes kropp. Bättre säga cancern har grott... Missnöjet har grott... Sen går det använda ironi också: Missnöjet kring den ökande brottsligheten har frodats sedan grannen blev våldtagen....

Det beror på vilket sammanhang du vill beskriva vad som ökat i omfattning?
Citera
2015-04-27, 21:43
  #26
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av duty
Jag älskar att X och X, vilket troligtvis har frodats fram i och med att jag är väldigt X.
Hur ska ovanstående ändras för att låta bra?
Jag älskar att X och X, vilket troligtvis har sin grund i att jag är väldigt X.
Jag älskar att X och X, vilket troligtvis är ett resultat av att jag är väldigt X.

"Frodas tycker jag är mer pågående, "Mitt matlagningsintresse frodas verkligen nu när jag bor i Italien".
Det verkar som om du vill säja att ditt intresse beror på något i din bakgrund/ditt förflutna.
Citera
2015-04-27, 22:18
  #27
Medlem
snelpolaks avatar
Föranletts?
Citera
2015-04-27, 22:20
  #28
Medlem
XpS06s avatar
Främjats.
Citera
2015-04-28, 00:13
  #29
Medlem
TheAntiheros avatar
Om du nu bestämt vill använda "frodas".

Tack vare min uppväxt i en italiensk familj, har utvecklingen av mina kulinariska färdigheter
frodats, och jag är idag en mästerkock.
Citera
2015-04-28, 00:36
  #30
Medlem
Verkistos avatar
kommit till stånd på grund av att....


"frodats" antyder att det rör sig om något som vuxit mer eller mindre okontrollerat, "kommit till stånd på grund av" antyder att det hela inträffat, eller utvecklats, på grund av din vilja
__________________
Senast redigerad av Verkisto 2015-04-28 kl. 00:39.
Citera
2015-04-28, 02:09
  #31
Medlem
XpS06s avatar
Utifrån det du skriver anser jag att detta skulle passa bäst, egenskaperna att argumentera och föra konversationer har främjats av ditt politiska intresse.:

"Jag älskar att argumentera och föra konversationer, egenskaper som främjats av mitt (stora) politiska intresse."


Man kan även skriva såhär:

"Jag älskar att argumentera och föra konversationer, vilket grundar sig i att jag är väldigt politiskt intresserad."

Eller:

"Jag älskar att argumentera och föra konversationer, vilket jag har fått ge utlopp för i och med att jag är väldigt politiskt intresserad."
Citera
2015-04-28, 14:30
  #32
Medlem
NanaSangres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av duty
Jag vill säga något i stil med "Vilket har frodats fram i och med att jag.." där jag syftar på att någonting har utvecklats på grund av att jag har gjort X. Exempelvis att min skicklighet på att laga mat har uppkommit i och med att jag växte upp i en italiensk familj..:P

Finns det ens ord som heter "frodats fram"? Hur ska jag säga..

"Vilket har sprungit ur faktumet att"

"Vilket härstammar från min bakgrund inom"

"Vilket kan härledas till min italienska bakgrund"

Etc
Citera
2015-04-28, 16:19
  #33
Avstängd
Jag skulle aldrig anvanda frodats tillsammans med fram.

Frodats betyder i sjalva verket "vaxt fram"

Sa valj endast frodats, eller vaxt fram - om du tvunget vill ha med ordet fram.

Enda reservationen ar forstas i vilket sammanhang du vill anvanda nagot av uttrycken.
Citera
2015-04-28, 16:47
  #34
Medlem
Aspsusas avatar
Håller med om att "frodas fram" verkar som en kontamination av "växa fram" och "frodas".

TS, vi kunde antagligen hjälpa dig bättre om vi fick hela meningen, eller åtminstone vilket/vilka område/n det rör sig om. Här verkar det mera gälla stilistik än grammatik, och då spelar ämnesområdet en icke betydande roll.
Citera
2015-04-28, 20:12
  #35
Medlem
Du kan även vända på det:
Mitt politiska intresse har stimulerat/gynnat/påverkat min kärlek för att argumentera och föra diskussioner.
Citera
2015-04-28, 20:18
  #36
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aspsusa
Håller med om att "frodas fram" verkar som en kontamination av "växa fram" och "frodas".

Snarare av odlas fram och frodas.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback