Citat:
Ursprungligen postat av
Carl Serung
Om du väntar en stund så kommer snart generalknase in i denna tråd och förklarar hur fantastisk och genialisk den där konstruktionen är. Mycket bättre än på tyska premiumbilar!

Nej, jag kommer knappast att försvara det som är dåligt?
Det jag ruttnar på är fördomar, baserade på okunskap. Exv. att alla franska bilar är lika dåliga för att de kommer från just Frankrike. Det är ju den enskilt vanligaste fördomen här. Att det finns flera olika tillverkare med ett flertal olika modeller är tydligen inte allmänt känt. Att de modellerna är olika bra/dåliga och olika enkla/svåra att skruva med är också ett svart hål i medvetandet hos många.
Det samma gäller tyska bilar, eller menar du på allvar att alla tyska bilar är exakt lika bra och konstruerade på exakt samma sätt, från det att märkena bildades fram tills nu?
Just 307 var en ofärdig produkt när den kom ut på marknaden, med mycket barnsjukdomar och en del dåliga lösningar. Det är ingen hemlighet. Så nej, jag kommer inte försvara vajerkonstruktionen till reservhjulet på 307.