Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-04-07, 01:38
  #13
Medlem
EnSomKans avatar
Det finns lärdom i filmer. Med din logik kan vi sluta läsa böcker också. Frågan är vad man egentligen anser vara produktiv tidsfördriv. Det är väl individuellt, vad man anser ger tiden värde?
Citera
2015-04-07, 01:45
  #14
Medlem
dontbeaheros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ferh
De enda som inte slösar bort sina liv är ju egentligen de som är allra mest framgångsrika och som gör störst och aktivast avtryck i historien eller omvärlden.
Det måste nog anses som ett väldigt ytligt betraktande av vad som menas med ett rikt liv.
__________________
Senast redigerad av dontbeahero 2015-04-07 kl. 01:48.
Citera
2015-04-07, 01:52
  #15
Medlem
NO-99s avatar
Jag slösar min tid på dokumentärer och öl-korv..

Lite nyhetstittande med då, främst vädret för ha koll när jag ändå sitter i min fåtölj och äter öl-korv.
Någon bok blir det defenitvit inte då jag aldrig lärt mig att läsa tjocka böcker. Helge är grymt när man är på skithuset.


Citera
2015-04-07, 01:57
  #16
Medlem
dontbeaheros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NO-99
Jag slösar min tid på dokumentärer och öl-korv..

Lite nyhetstittande med då, främst vädret för ha koll när jag ändå sitter i min fåtölj och äter öl-korv.
Någon bok blir det defenitvit inte då jag aldrig lärt mig att läsa tjocka böcker. Helge är grymt när man är på skithuset.


Bind ihop 50 nummer av Helge så har du en tjock bok
Citera
2015-04-07, 02:11
  #17
Medlem
Jiiimboohs avatar
Tittar man på finkulturella filmer är det ok.

Mer seriöst är det lika mycket/lite tidsslöseri att titta på film eller spela spel, tycker jag. Det viktigaste är att man själv får något ut av det. Det ska inte heller gå ut över viktiga saker som jobb, skola och ens sociala liv. Det gäller oavsett om det är spel eller film man fördriver tiden med.
Citera
2015-04-07, 02:28
  #18
Avstängd
DRD4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av terugflitse
Typ som Margot Wallström

Margot får Troma att framstå som Bergman.
Citera
2015-04-07, 02:28
  #19
Medlem
Varje film är som ett litet äventyr. I en tråkig värld utan spänning är film ett helt okej tidsfördriv. Man minns ofta inte filmen ändå längre, eftersom att man bara flyter med och inte tänker själv ett dugg. På senaste har film verkligen blivit jättedåligt.. typ som att det vore designat för förståndshandikappade.
Citera
2015-04-07, 02:34
  #20
Medlem
Ghost.B.Cs avatar
Ska man vara lite nihilistisk går det ju att säga att allting är slöseri med tid när vi ändå kommer dö och grävas ner om några år. Finns filmer som kan göra djupa avtryck i ens världsåskådning, sätta igång hjärnkontoret eller ge plats för nya filosofier. Det finns även filmer som är helt hjärndöda men ibland måste man zona ut och njuta av lite underhållning. Gäller film, spel, musik, litteratur, konst och all annan kultur och underhållning. Ser ingen mening med att alla Svenssons ska hushålla så pass med vår tid att vi inte kan offra några timmar i veckan på dödtid. Vad dödtiden består av är upp till var och en.

Citat:
Ursprungligen postat av BlackMetal
Drama is life with the dull bits left out

Snyggt citat
Citera
2015-04-07, 02:37
  #21
Medlem
Ghost.B.Cs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Istidraj
Varje film är som ett litet äventyr. I en tråkig värld utan spänning är film ett helt okej tidsfördriv. Man minns ofta inte filmen ändå längre, eftersom att man bara flyter med och inte tänker själv ett dugg. På senaste har film verkligen blivit jättedåligt.. typ som att det vore designat för förståndshandikappade.

Ja det var bättre förr med filmer som Grease och Flashdance där man var tvungen att tänka till själv...
Citera
2015-04-07, 02:41
  #22
Medlem
Krasigts avatar
Varför gör man <Sätt in generiskt, trångsynt, korkat, "titta på mig, jag rör mig utanför dörren" påstående här>?

En person gör vad denne vill med sitt liv och får stå för det själv. Att se ner på hur andra spenderar sin fritid är om något ytterst patetiskt.

Om en persons "rutin" är ohälsosam kan det vara bra att påpeka detta, men denna "jag är så social och cool, jag spenderar ingen tid vid datorn"-attityden är verkligen utdaterad. Bara för att personen ifråga är för dum för sitt eget bästa och därav inkapabel att använda någon form av teknisk utrustning, så gör det inte personen till en bättre människa.
Citera
2015-04-07, 02:59
  #23
Avstängd
URBANARTS89s avatar
Det är ju stor skillnad på att vara den sorts gamer som TS pratar om och att vara filmintresserad. Jag ser på mycket film, men det blir ändå aldrig 15 timmars konstant filmtittande som det kunde vara med datorspel när jag spelade Dota som 16åring.

Skillnaden mellan film och spel är gigantisk. Bara det att i stort sett alla tycker om att kolla på film men långt ifrån alla tycker om att spela spel säger mycket.
Citera
2015-04-07, 03:26
  #24
Medlem
Germangestalts avatar
Jag har tittat mycket på film genom åren och tittar en hel del fortfarande men det är klokt att hålla den judiska Hollywoodsmörjan på en låg nivå för det är lätt hänt att man blir helt fördärvad. Vissa filmer bojkottas rakt av. Django Unchained och dylik antivit propaganda går bort. Förintelsepropaganda och judiskt producerade filmer om WW2 blir olidliga när man tagit del av historien från tyskarnas perspektiv. Filmer med tema om rasism, feminism och dylik marxistpropaganda går också bort. Det blir inte så mycket kvar att se på då men ibland hittar man en och annan guldklimp.

Lord of the Rings är ett exempel på en riktigt underhållande trilogi som är skriven av en person utan subversiva marxistintentioner. Den är tack och lov inte producerad i Hollywood.

Svensk film skall vi inte tala om, värre PK-smörja finns inte, även om det förstås finns vissa noterbara undantag även där. Svenskarna är dock tyvärr ett av de mest judekuksugande folken i världen.
__________________
Senast redigerad av Germangestalt 2015-04-07 kl. 03:51.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback