Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-04-08, 15:08
  #109
Medlem
BigFatCones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Istidraj
Jag håller med om att Grease var en korkad film. Det jag försöker belysa är att film nu för tiden bara handlar om att "åka med" och slippa tänka själv. Många som tittar på film tror jag varken gillar eller ogillar filmen, dom tittar bara, för att det känns lättsamt och .. bra?

Bara massa stimulans utan substans.
Så har det ju varit sen blockbusterns födelse. Sen finns det ju inget som hindrar en från att se både dumma blockbusters och smarta filmer. Man kan faktiskt underhållas av The Avengers, Moon och Primer.
Citera
2015-04-08, 16:00
  #110
Medlem
Freeze89s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Carnage.
Det ena utesluter väl inte det andra?

Citera
2015-04-08, 18:56
  #111
Medlem
Ree81s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Istidraj
Varje film är som ett litet äventyr. I en tråkig värld utan spänning är film ett helt okej tidsfördriv. Man minns ofta inte filmen ändå längre, eftersom att man bara flyter med och inte tänker själv ett dugg. På senaste har film verkligen blivit jättedåligt.. typ som att det vore designat för förståndshandikappade.
Spel har en annan effekt, och det är en känsla av att man blir bättre och bättre, och uppnår något efter man spenderat tid i ett spel. Dom spel som inte uppnår detta säljer öht. inte. Det är en skön känsla att känna att man "bemästrar" något, särskilt om man har kul när man gör det och det ändå är en fritidssyssla. Det kan lätt bli lite beroendeframkallande, och bra roligare än att se en film.
Citera
2015-04-08, 21:31
  #112
Medlem
GolfWangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av olikafarger
Är du 12 år eller vad lider du av? Bra svenska. Grattis.

om du har svårt att läsa e de ju du som e dålig på svenska
Citera
2015-04-08, 21:39
  #113
Medlem
GolfWangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lobstr
Vad gör du då TS? Som gör dig till en bättre människa än dessa spelgalningar du snackar om? går på krogen o slänger dina pengar på fåniga drinkar eller spenderar dagarna i klädbutiker? Mekar bil? Gymmar? m.m m.m...

smaken är som baken get use to it!

inte ja som skrivit tråden fattaru väll. jag bara kopierade en annan tråd som handlade om tv spel för å se vad folk tycker här. många som inte lyckas tänka så bra att de kan fatta det. ja gillar film o tvspel o mycket annat "slöseri" också
Citera
2015-04-08, 21:52
  #114
Medlem
Vapenhandlarens avatar
Definiera "kasta bort era liv".
Citera
2015-04-08, 22:28
  #115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GolfWang
Den här tråden finns i spel forumet o många säger till ts "men durå du tittar ju säkert på massa film o slösar bort ditt liv på de" tänkte bara kolla om ni tycker samma. Byt ut spel mot film så fattar ni



Varför gör ni de o kan ni försvara de?

Film är intressant, lagom ofta är perfekt!
Citera
2015-04-08, 23:36
  #116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PaloPaloPalo
Fint nästan poetiskt skrivet där, men tyvärr har du fel.

Att titta på stjärnor eller ta ett bloss gör dig inte avskärmad från verkligheten.

Tvärt om, så riktas dina tankar vid dessa (korta) tillfällen sannolikt just mot verkligheten. Det du beskriver är ju faktiskt just verkligt (kosmos, och himlen), i motsats till evighetsmånga skräp-tvserier eller av andra konstruerade världar inuti glättiga adrenalinframkallande dataspel helt utan syfte eller mening eller betydelse. Bara tid som går förlorad, som man aldrig får igen.

Den dag folk i stora skaror slutar med att fly från (den många ggr visserligen förbannat jobbiga) verkligheten genom nyttjande av droger som tvserier, filmer och dataspel, då finns det hopp inför framtiden. Att ständigt fly, är bara fegt.

Sova däremot bör vi göra mer. Sömnen har många viktiga funktioner, särskilt för vår psykiska hälsa. Sömnbrist leder på sikt till psykisk sjukdom.
Vem är du att definiera verkligheten? Det som sker på film må vara regisserat, men vad får dig att tro att allt det du ser på natthimlen inte skulle vara det? Det ända som du faktiskt vet om verkligheten är det som finns i ditt huvud. Men strunta i det och låt oss fokusera på den faktiska frågan.

Film ger intressanta perspektiv och det får iallafall mig att tänka betydligt mer på verkligheten än jag hade gjort annars. Utan film hade jag bara vandrat runt hela dagarna utan någon tankeverksamhet som jag får ut något av. Denna tankeverksamhet leder mig till en större förståelse, eller oförståelse, över verkligheten. Så på så sätt är väl film bland det verkligaste man kan göra, eller?
__________________
Senast redigerad av Zvartpeppar 2015-04-08 kl. 23:38.
Citera
2015-04-08, 23:53
  #117
Medlem
Rakiis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Freeze89
Kollar bara sånt jag verkligen vill se, vilket i nuläget är allt från Marvel, DC och de större regissörerna (Scorsese, QT, David Fincher, Nolan osv...)

Folk som ser film efter film efter film dag in och dag ut, svär jag lite åt i smyg faktiskt. Runka istället.

Vi som ser film efter film dag in och dag ut får nog mycket mera i utbyte än skräpet du skriver att du tittar på...
Citera
2015-04-08, 23:57
  #118
Medlem
BrutusBeefcakes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Freeze89
Kollar bara sånt jag verkligen vill se, vilket i nuläget är allt från Marvel, DC och de större regissörerna (Scorsese, QT, David Fincher, Nolan osv...)

Folk som ser film efter film efter film dag in och dag ut, svär jag lite åt i smyg faktiskt. Runka istället.

Folk som endast ser filmer från Marvel, dc och "de större regissörerna" svär jag lite åt i smyg faktiskt. Borde göra något vettigare, typ runka istället.
Citera
2015-04-09, 16:09
  #119
Medlem
Jag tror helt enkelt att riktiga filmälskare och litteraturälskare får ut mer av filmer och böcker än vad folk som inte har det som intresse riktigt förstår. Detta kan låta lite elitistiskt men det är absolut inte så jag menar. När man har film som intresse så utvecklar man ofta ett annat sätt att se på film. Man kan se en film eller läsa en bok exakt som den är och sedan är det inte mer med det och det är inte något fel med det. Är man en riktig filmälskare så utvecklar man nog ett annat sätt att se på film där man inte ser på film enbart för den ytliga underhållningen(även om man många gånger kan göra det också) utan man ser film på ett mer analytiskt sätt och man "läser mellan raderna".

Jag kom bara att tänka på detta som jag skrev nu då jag läste någon som skrev att film avskärmar oss från verkligheten. Det tycker jag är helt fel. Bra film och litteratur kan många gånger ta oss närmre verkligheten och få oss att se saker på nya sätt, tänka annorlunda och inspirera. Jag kommer ofta till insikter om livet och den verklighet som vi lever i genom att se på film. Ser man bara på Hollywood-action så händer väl inte det så ofta även om även det kan vara riktigt underhållande.
Citera
2015-04-09, 16:19
  #120
Medlem
Doktorphils avatar
den här diskussionen kan läggas ner ,
spelar ingen roll vad man gör , kommer alltid finnas någon som tycker att man slösar bort sitt liv, oavsett vad man gör.

eller har jag fel?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback