Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-04-05, 22:31
  #1
Medlem
Hejsan Flashback, skulle sätta upp på skruvar i en ganska hård betongvägg. Min flickvän stod brevid med dammsugaren för att suga upp damm. Väggen är den som ligger mot trapphuset.

Ungefär 5cm in så stötte jag på någonting men antog att det var ett armeringsjärn och fortsatte, min flickvän skrek åt mig att sluta så det gjorde jag. Hon sade att hon kände att det var ström där (jag ifrågasatte inte denna nufunna superkraft) så jag tog våran spänningssökare och kollade, ingenting utanpå väggen men stoppade man den in i hålen så lyste den glatt.

Kontrollerat alla eluttag och ingenting som slutat fungera, i trapphuset fungerar också lamporna.

Det finns inget elschema eller elkarta, köpte just någon billig multidetektor av en person på blocket och hittade ingenting förutom i de lister som är dragna från elskåpet, sökte även efter metallrör men den gav inget utslag heller men med tanke på att den heter "New Pro" så kanske inte det är så märkligt.

Vad kan vi ha träffat? Skulle det kunna vara ett armeringsjärn som är jordat/har krypström som ger utslag?

Använde en borrhammare och det var första gången jag känt att den börjat ta fast och vrida men det kändes mer mjukt. Försökt lysa in i hålet men ser inte riktigt hela vägen in.

Nu är hålet igenspacklat; "det är bara bäst att glömma bort det." sade min flickvän, jag ville ringa en elektriker.

Har någon stött på detta tidigare? Hur kan jag kontrollera vad det är jag borrat mig in i?

Våran spänningssökare är ganska dålig så jag tänkte köpa en ny från k-rauta (Jo-El Phasen) men har ni någon aning om hur djupt i en hård vägg en sådan ger utslag?

Tacksam för alla svar och tips.
Citera
2015-04-05, 23:26
  #2
Medlem
Vad fick er att tro att det var elkablar ni borrade i? Ifall det varit en strömförande kabel så hade det blixtrat till rätt ordentligt, visst de skulle kunnat vara en styrkabel till någon rökdeckare eller liknande men då borde det lämnat spår efter sig.

Om ni bara borrat ca 5 cm så borde ni iså fall kunna karva fram eventuella kabelrester. Testat att gräva lite med en mejsel eller lyst med ficklampa och kollat?
__________________
Senast redigerad av Bluedrop 2015-04-05 kl. 23:37.
Citera
2015-04-06, 07:59
  #3
Medlem
borrizs avatar
Det löser sig på ett utmärkt sätt ifall du först skickar flickvännen på bio innan du fortsätter borra.
Citera
2015-04-06, 08:03
  #4
Medlem
Norrahammars avatar
Att spänningsprovaren lyste när du stoppade in den i hålet kan bero på statisk elektricitet.
Citera
2015-04-06, 09:29
  #5
Medlem
Zimows avatar
Hur fan kan man känna att det är ström där? Iallafall så var det not statisk eletricitet bara pga av allt damm som upstod när ni borrade, bara fortsätta borra på en gång
Citera
2015-04-06, 11:10
  #6
Moderator
Arne.Ankas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zimow
Iallafall så var det not statisk eletricitet bara pga av allt damm som upstod när ni borrade,
Damm? räcker med luft för att det ska kunna bli statisk elektricitet för dammsugarmunstycken.
Citera
2015-04-06, 12:37
  #7
Medlem
borrizs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zimow
Hur fan kan man känna att det är ström där? Iallafall så var det not statisk eletricitet bara pga av allt damm som upstod när ni borrade, bara fortsätta borra på en gång



Vad du än gör ts så frågar aldrig kvinnan om detta!

Svaret du får är en sur blick och på sin höjd kommentaren:
"Den saken är ni killar för dumma att begripa"
__________________
Senast redigerad av borriz 2015-04-06 kl. 12:42.
Citera
2015-04-06, 15:41
  #8
Moderator
Tystnads avatar
Är det en sådan här gul penna s.k "phasen" som lyste när du stoppade in den i hålet?

Ja i så fall tror jag ni har borrat in i en huvudledning till en annan lägenhet!
Dessa brukar nämligen gå i vertikala "schakt" just vid trapphus väggarna respektive vid elcentralen i hallen, så dessa väggar skall man vara ytterst försiktig i att borra.

Man märker det på att det blixtrar till när borren träffar och går igenom plastisoleringen, huvudsäkringen utlöser då om det är gamla metallrör dom går i.
Är det moderna plastledningar märks oftast ingenting om man inte borrar igenom flera ledningar så det blir kortslutning.
Har ni tur har ni bara skadat en ledares isolering , eller ingen alls har skadats.
Har ni otur har flera ledningar ohjälpligen skadats och ledningarna måste bytas, i detta fall saknar någon lägenhet nu ström.

Jag tycker ni skall informera värden, han blir inte glad men uppskattar garanterat er ärlighet om det nu är så att någon lägenhet saknar ström och en elektriker måste felsöka och dra nya ledningar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback