Citat:
Ursprungligen postat av
Oh-be-wan
Män är oftast både mer empatiska och mer konsekvenstänkande än kvinnor.
Och visst har du absolut rätt att kvinnor är mer konformistiska. Inga tveksamheter.
Jepp! Märks speciellt inom kriminalvården, krogsvängen och akutintaget! Dessa är helt fulla av alla empatiska och konsekvenstänkande män.
Citat:
Män har också större hjärnor och ett flytande intellekt samt större diversifiering kring både intellekt och personlighet, både till det bättre som till det sämre.
"flytande intellekt" är det samma som öronvax?
Elefanter har mycket större hjärnor än människor så jösses vad intelligenta de måtte vara.
Forskarna frångick idén att storlek på hjärnor är avgörande för intelligensen för rätt länge sen.
Citat:
I Sverige har kvinnorna grupperat sig betydligt mer än i andra länder. Tyvärr är grupperingen inte av godo eftersom de snarare hjärntvättat varandra att bli sämre människor, i synnerhet mot män. Det leder ju endast till att män blir sämre människor mot kvinnor, dvs en spiral nedåt.
Att kön "grupperar sig" har med utsatthet att göra. Om män och samhället slutade att betrakta kvinnor som några aliens (med mindre intellekt, flytande hjärnor och halleljulja) så skulle svaret bli att kvinnor slutade att "gruppera sig" som försvar.
Citat:
Det är inte som så att kvinno-aktivister/feminister satte sig ner och funderade kring, hur ska vi skapa ett bättre samhälle för alla, och sedan insåg att för att skapa ett bättre samhälle måste alla vara nöjda och glada och att även män ska behandlas med största respekt osv.
Är ganska exakt så de satte sig ner och funderade, vi funderar fortfarande på det.
Och kvinnor behandlar män med respekt, vi brukar varken våldta, mörda eller trakassera er sexuellt. Inte heller sitter vi på forum som detta och ständigt bräker ut nedvärderingar kring män
(fast vi faktiskt har större skäl till detta än vad män har kring kvinnor)
Feminismen som ideologi är definitivt den som just respekterar båda könen som de människor med möjligheter de är, till skillnad från tidigare ideologier/ ordningar som satte människor i bundna ramar.
Citat:
Nej istället satte dessa "aktivister" sig ner och började hata män i grupp och hjärntvätta varandra, samt började uttrycka sin kamp-för-sin-grupp genom att ta dåligt hand om sin egen kropp och klippa/färga-håret rött, samt att helt strunta i att anskaffa kapital (sköta sin ekonomi/bidra till samhället).
Kul du. Det absolut viktigaste målet för feminismen i stort var att se till att kvinnor kunde stå på egna ben ekonomisk och just INTE leva i beroendeställning till en man. Så var ju en lustig tolkning du.
men visst, eftersom kvinnor enligt dig nu inte alls "bidrar till samhället" så kan ju alla donnor omedelbart lägga ner arbetet.
Citat:
Spiralen nedåt verkar bara ha börjat, det kommer bli spännande att se Sverige om 50 år. Feministernas kronverk kommer lysa *ironisk*, det som dessa idioter satte i rullning (kärnfamiljens utrotning, invandringen, bortträngningen av riktiga mäns företagande och visioner) kulminerar (till absolut främst kvinnors stora nackdel)
Den som lever får se. Personligen anser jag att vi lever ett avsevärt bättre liv idag än för 50 år sen.
kanske inte just du, men definitivt jag som kvinna. Men just, hur kvinnor har det i samhället är ju struntsamma.