Citat:
Ursprungligen postat av
caca
Ojdå, och max 320 kr/vara, ja då tycker jag fortfarande att... tjura för par hundringar?
Hur ofta köper man dessa produkter och drabbas av den extrema ökade kostnaden?
Ja just det max 320kr säger dom,men du kan ge dig fan på att det inte är så för de där 320kr kommer säkert att vara pålagda innan moms så redan där ljuger de sig blåa redan nu isåfall.
Sen vet ju alla att skatter är ju till för att höjas så om några år är det väl max 700 som gäller.
Det man ju undrar över är om någon kan förklara vad det är i en diskmaskin/tvättmaskin som gör att de är en fara för miljön.Kylar/frysar och värmepumpar är ju lättare att förklara med att de innehåller någon sorts gas även om vi slutade med freon någon gång runt 95 i dom.
När det gäller värmepumpar så har man nu gjort dom dyrare redan iomed minskat rot och nu ska de tydligen öka i pris med en skatt på 320kr förmodligen innan moms.Vari ligger miljöeffekten i detta?
Man installerar ju en värmepump för att få lägre uppvärmingskostnad dvs minska på energiförbrukningen tydligen så är inte detta bra enligt regeringens utredare eftersom de nu påstår att pumparna är en miljöfara.Tydligen är det inte miljövänligt att spara energi längre,men bara man skattar lite så upphör varorna att vara miljöfarliga.Ungefär som med flygbiljetterna den som har råd köper till en utsläppsrätt och därmed så kan man med gott samvete säga att flygningen genast blev miljövänlig,så beskrev ivartfall förr mp ledaren fittström eller vad hon nu hette det hela när hon skulle förklara hur hennes flygningar till Finland varje veckoslut inte var negativt för miljön.