Dina grafikkrav verkar ju inte vara så höga för Diablo 3, så det bör ju gå kan man tycka. Nu vet jag inte själv vad Diablo kräver, men har sett en polare spela det på en laptop med nvidia 840m. Är inte säker på vilka inställningar, och det är möjligt att det var med lägre upplösning än FullHD, men jag uppfattade att det flöt bra.
Det märkliga i följande länk, är att 840m har lägre siffror än de svagare grafikkorten 830m och 820m, så det måste vara något skumt där,
http://www.notebookcheck.net/Compute...gy=0&daysold=0
I ett test för en dator med 840m
http://www.notebookcheck.net/Lenovo-....124524.0.html sägs det: "Games like Dota 2 or Diablo III are only a challenge for the GeForce 840M in the maximum settings. The performance was not reduced on battery power....."
Frågan är hur mycket CPU spelar in. Det finns en med i3-processor och 840m för 4500:
http://www.webhallen.com/se-sv/dator...l=external:ref
och en med i5-processor och 840m för 5000:
http://www.inet.se/produkt/1972452/l...t-840m-full-hd
Skillnaden mellan i3 och i5 är att i5 har turbo, dvs klockar upp sig rätt mycket om det behövs, medan i3 har en fast klockfrekvens.
Detta är bara vad jag kunde hitta, jag kan inte själv svära på det.