Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2015-03-30, 21:57
  #1
Medlem
Hej!
Jag har en fråga om hur steg för steg kan man göra en tabell i databasen (PHPMyAdmin) för att det ska synas Två söknings ruta + resultat i min hemsida, i sök rutan kan man skriva en läkemedel och i den andra då ser man om de intragerar med varandra.

tex. som http://www.drugs.com/drug_interactions.php

Jag har ett konto hos one.com och använd wordpress som för min hemsida.

Tack för hand
Citera
2015-03-31, 07:16
  #2
Moderator
Protons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Martin4all
Hej!
Jag har en fråga om hur steg för steg kan man göra en tabell i databasen (PHPMyAdmin) för att det ska synas Två söknings ruta + resultat i min hemsida, i sök rutan kan man skriva en läkemedel och i den andra då ser man om de intragerar med varandra.

tex. som http://www.drugs.com/drug_interactions.php

Jag har ett konto hos one.com och använd wordpress som för min hemsida.

Tack för hand
Det krävs till att börja med betydligt mer saker för att innehållet i en tabell ska kunna presenteras begripligt på en sida på webben.

Vad betyder "ser man om de intragerar med varandra"?
Citera
2015-04-12, 20:23
  #3
Medlem
Hej!
Jo det som ska synas är två rutor ena skriver man läkemedel 1 och den andra skriver man läkemedel 2, sedan klickar man på tex. Undersök sedan skall öppnas en ruta under med ett text som jag har själv fyllt i i början.

"om de interagerar med varandra" jag menar att ibland läkemedel tar ut varandras effekt antingen få man mindre effekt eller ökad effekt.

hur ska jag börja med databasen steg för steg
Citera
2015-04-13, 11:52
  #4
Medlem
Kan du NÅGOT om databaser alls?
Citera
2015-04-13, 19:43
  #5
Medlem
Nej Tyvärr, jag kan ingenting därför står det "steg för steg"
Citera
2015-04-14, 18:14
  #6
Medlem
Bongomans avatar
Detta är inte en databasfråga i grunden. Det blir det lite senare när man fått ihop ett användarinterface som kan mata in något i en fråga. Vad som är helt säkert är att Wordpress inte fixar saken.
Citera
2015-04-15, 23:34
  #7
Medlem
Bongoman
finns inget man kan göra i wordpress? inte ens en plugin kan lösa mitt problem?
Citera
2015-04-16, 07:43
  #8
Medlem
Altanbygge:
Jag vill ha en snygg altan, som man skall kunna gå in från både sovrummet
och vardags rummet utan att man skall störas av dörrarna.

Hjälper det att beskriva min altan på engelska ?

Ovan det hjälper inte att göra det på engelska eller i wordpress..
Det är i teorin omöjligt att göra någon dörr som är "o-störbar"
(Hur man än bygger en dörr så kan någon störa sig på den)

Texten beskriver inte hur altanen skall se ut..
(annat än att det skall finnas 2 dörrar, och att det skall gränsa mot 2 rumm, och att personen antagligen vill ha något slags special dörrar ?)

Det går att stoppa in saker i en databas ocht går fint att göra infomationen sökbar et.c.
Det är inte svårt heller, men det handlar om att folk gissar vad du vill ha.

Jag gissar att en "effekt" är enkel riktad, dvs att den påverkar den ena "substansen" utan att påverka den andra.
Och om man har 2 ämnen som bägge påverkas så sätter man det som 2 olika påverkningar inne i DBn.

...
Citera
2015-04-16, 10:02
  #9
Medlem
Steg för steg...

Det du ungefär beskriver är:
"Jag vill bestiga mount everest, jag har aldrig klättrat i hela mitt liv, hur gör jag?"

Jo jag kan berätta för dig övergripande hur jag, som ändå har programmerat i många år, skulle lösa uppgiften.

Det första du måste göra är att lära dig grunderna i relationsdatabaser och sql. Hur fungerar en databas, vad är en databas, vad är en "private key" hur fungerar relationer i en databas. Lär dig bygg en enkel databas, med en relation. Lär dig att göra förfrågningar till databasen via SQL.

Efter det så Kan du börja designa hur din databas ska fungera. Vilka tabeller och kolumner du ska ha. Vilka relationer som ska existera, samt vilka typ av SQL-frågor du ska behöva ställa till databasen.

Sen måste du kunna ett programmeringsspråk för att kunna koda själva grunden till hemsidan.

Sen kommer det jobbiga. Du behöver ALL DATA. Vart får du all data ifrån? har du nått magiskt exceldokument med alla världens mediciner och deras relationer? du måste ju fylla databasen med nått. Ska du göra det för hand? skriva in alla läkemedel?

Har du all data i något format så kanske du måste läsa in datan automatiskt, så då måste du skriva en parser som läser in allt.

När du sen har all grunddata inläst, så behöver du förmodligen aggregera (det är vad jag hade gjort) all data. Alltså skriva nån form av cron-job eller nått schemalagt jobb som räknar ut alla "relationer" eller som du kallar det "interaktioner" med varandra och sparar dessa i en ny table som är sökbar.

Ska databasen vara statisk, alltså aldrig läggas till eller tas bort data, ELLER ska den vara uppdateringsbar, för då måste du skriva ett gui för att kunna uppdatera databasen, samt ha då ett schemalagt jobb eller trigga ett event som aggregerar om databasen.

Om allt jag skrev nu var grekiska, så rekommenderar jag dig till att först lära dig ett programmeringsspråk. Du ska använda dig av PhpMyAdmin verkar det som.

Steg 1: lär dig Php.
Steg 2: lär dig MySQL (brukar vara standard)
Steg 3: bygg några enkla databaser först och lär dig söka.
Steg 4: Designa din databas och dina frågor.
Steg 5: Hitta all data. Vart du får all data ifrån har jag ingen aning om, ingen kommer direkt vilja ge den till dig gratis kan jag lova dig.
Steg 6: Fyll databasen.
Steg 7: Skriv logik för aggregering.
Steg 8: Sammanställ och skriv ihop rubbet.

För mig skulle ett sånt här jobb ta mig ca 2 månader och då jobbar jag ändå som programmerare, med design, testning, custom made, säkert ifrån SQL-injections och annat.

Vill inte mena vara dryg. Men nej det finns inte en plugin.

Vill du göra en fullösning så kan du skriva en "scraper" som innebär att du sätter två sökfälten på din sida och när du skriver i din sökfält så surfar den till deras sida och gör en automatisk sökning hos dom och sedan "scrapar" alltså läser av deras resultat och returnerar till dig.

Det är en fullösning som inte är garanterad att fungera och inte är att rekommendera.

lycka till!
Citera
2015-04-16, 21:56
  #10
Medlem
Tack för era svar och ni få ursäkta mig att jag tog er tid pga min okunnighet inom programmering.
Jag få helt enkelt skriva som en text i varje läkemedel beskrivning ist för att söka efter bara interaktioner.
Citera
2015-04-16, 22:09
  #11
Medlem
Brokenbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Martin4all
Tack för era svar och ni få ursäkta mig att jag tog er tid pga min okunnighet inom programmering.
Jag få helt enkelt skriva som en text i varje läkemedel beskrivning ist för att söka efter bara interaktioner.

Eller så kan man använda befintliga tjänster.

http://www.janusinfo.se/Beslutsstod/...ktioner-Sfinx/

Det du vill göra är omöjligt för lilla dig. Det är ett ENORMT jobb och något som tagit många, många år att utveckla, skriva databas och presentera på ett bra sätt.

Sen att du säkerligen inte har den farmakologiska kunskap som behövs är en helt annan historia. Din söktjänst är potentiellt livsfarlig.
Citera
2015-06-10, 22:40
  #12
Medlem
PaulPaljetts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av React
text...
Vad är en "private key" i databassammanhang?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback